Премиерът Бойко Борисов даде да се разбере, че кандидатурата на Ирина Бокова за шеф на ООН остава.
"Полагаме огромни усилия и ще полагаме огромни усилия", подчерта той във връзка с избора на правителството.
Министър-председателят обаче призна, че ако кандидатурата й е била на ГЕРБ, щял да я е отзовал отдавна.
"Ако този кандидат беше излъчен от ГЕРБ, наш кандидат, да съм го отзовал много отдавна, така както направих с външния министър Румяна Желева, когато не се представи добре", каза той.
"Предишните са го предложили, ние сме го потвърдили, работили сме толкова честно и почтено всичко това да се случи, получавам коментари едва ли не, че ние сме щели да провалим тази кандидатура, за да издигнем някой друг", допълни той.
Премиерът отбеляза със съжаление, че в изслушванията до момента дори Македония и Сърбия са преди нас.
"И някой явно иска недоброто си представяне в един момент да ми го припише на мен, на вас на България", се обърна той към министрите си.
Борисов обяви, че е поканил Бокова на заседанието на правителството днес, но тя му отказала с мотива, че има по-важна работа.
Той коментира преди началото на заседанието, че това не му е направило добро впечатление, защото и той има важни задачи днес и утре.
Той напомни пред журналистите, че правителството на Пламен Орешарски номинира Бокова в последните си дни.
"Като толерарантно правителство, което се опитва навсякъде да има приемственост, потвърдихме с официален документ", посочи той.
По думите му до всички крале и президенти, до премиери, външни министри е имало писма за подкрепа на кандидатурата на Ирина Бокова.
"Не приемам, че била по-късно издигната, напротив", подчерта Бойко Борисов, според когото това е най-рано издигнатият кандидат.
Засега май драмата "Кристалина или Ирина" е на път да приключи, след като дни наред новината за рокадата обхождаше медийното ни пространство, без да имаше официален и достоверен източник дали това е факт, кога, кой и защо е предприел подобен ход.
Преди дни се заговори, че договарянето да се издигне кандидатурата на Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН е станало по време на срещата на Г-20 в Китай миналата седмица.
Впоследствие Русия официално призна, че канцлерът на Германия Ангела Меркел е направила опит да потърси подкрепа от Москва за друг кандидат за шеф на ООН, излъчен от България. Руското ръководство обаче е отказало.
Очаквайте подробности!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Без дебати депутатите приеха на първо четене промени в Закона за кредитните институции
Преговорите между САЩ и Иран бяха отложени, перспективите за трайно примирие се влошават
Испанската централна банка: Нажеженият жилищен пазар не е риск за финансовата стабилност
Ритейлът се превръща в технологичен бизнес
Защо възстановяването на корабоплаването през Ормузкия проток няма да е лесно?
Източният фланг на ЕС поиска от Брюксел да увеличи средствата за противовъздушна отбрана
Опозицията в НС сравни Радев с Орбан и заговори за изолация на България (ВИДЕО)
Доброволци в Казанлък демонстрираха как да реагираме при земетресение
Водата в морето на Офицерския плаж е замърсена, РЗИ забранява къпането
Отмениха насрочената за 21 юни блокада на българо-македонската граница
МВР знае къде е Пепи Еврото, но прокуратурата се бави с европейската заповед за арест
Дебрецен официално обяви трансфера на Пламен Андреев
Шотландия – Мароко
САЩ – Австралия
Почина легендарен голмайстор на Серия А!
Висшата лига стартира: Ето програмата за 1-вия кръг на сезон 2026/27
ЦСКА 1948 с промяна в програмата за мачовете със Спартак Търнава в Лигата на конференциите
10 рецепти за лятното слънцестоене на 21 юни
Таро карти за юли за всяка зодия
Как да организираме перфектното работно място у дома за максимална концентрация?
Често допускани грешки при завеждане на щета – как да не загубим обезщетението си?
Психологът Михаела Георгиева: При атичифобия човек непрекъснато отлага и не започва нови неща
Сръбска разядка: пастет от патладжан
Закопчаха четирима мъже с дрога във Варна
Нови карти показват достъпните туристически маршрути на Варна за хора с двигателни затруднения
Спипаха 35-годишна жена с нередовен мотор във Варна
Жулиен Риков и Али Юзеир излизат за победа на SENSHI 32 Grand Prix
Работник пострада при трудова злополука в Разград
Моторист опита да избяга от полицията в Кубрат, взеха му мотора
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита
В марсиански метеорит откриха камък, какъвто не се среща на Червената планета
ЕКА изстреля нова конфигурация на „Ариана 6“ с рекорден товар
Защо бедните остаряват по-бързо от богатите: Проучване разкрива причините
Създадоха невроморфен чип, който имитира човешкото зрение
С 95% вероятност: Учени изчислиха кога ще настъпи краят на човечеството