Знакът Е24, който предупреждава за камери на пътя, ще бъде премахнат, решиха депутатите на първото гласуване на изменението в Закона за движение по пътищата.
Въпреки че партиите изразиха принципно съгласие, че трябва да се приемат мерки за намаляването на жертвите по пътищата и повечето подкрепиха промените, темата за камерите предизвика разгорещен двучасов дебат.
ГЕРБ и БСП поддържаха единодушни позиции "за", но от "Воля" и ДПС прозвучаха обвинения, че изменението няма да доведе до необходимата промяна и се "работи на парче".
В крайна сметка законопроектът бе приет на първо гласуване със 165 гласа "за" от ГЕРБ, БСП и "Обединените патриоти" и 26 гласа "въздържал се" от ДПС и "Воля".
Според вносителите, когато шофьорите биват уведомявани, че има камера за скоростта, те намаляват, но след това продължават движението си с превишена скорост, което пък е основна причина за смъртните случаи на пътя. Според тях така се развива чувство за безнаказаност и се губи възпитателният ефект.
С промените в закона се налагат и по-сериозни санкции на собствениците на автомобили, които ги дават на пияни и нередовни шофьори. При такива случаи се предвижда прекратяване на регистрацията на автомобила за срок от 6 месеца до 1 година.
От БСП заявиха, че ще подкрепят законопроекта и потвърдиха, че премахването на знака, предупреждаващ за камери на пътя, ще има положителен ефект. Въпреки това обаче заявиха, че това няма да реши всички проблеми по пътищата и е необходима промяна в няколко закона.
Вносителят на законопроекта Цветан Цветанов също призна, че тази законодателна инициатива е недостатъчна, но трябва да се правят стъпки в тази посока.
"Ако преценяваме, че тази стъпка води до ефективност, защо да не я приемем днес", попита той.
Цветанов изрази и задоволството си, че промените срещат подкрепа от партии, които преди са излизали с аргумента, че "асфалт не се яде", а днес говорят за пътна безопасност, и благодари на БСП за единодушието.
Красимир Янков от левицата му отвърна, че ще подкрепят законопроекта, но настоя, че само тези мерки не са достатъчни, а са необходими конкретни мерки от МВР, повече пари за инфраструктура и средства за обучение.
"Тези промени са пожарникарски, акция по указание на премиера. Това, че говорите дълго и обстоятелствено, не значи, че говорите убедително. Това, което обяснявате, че има широк консенсус по конкретните промени в закона – не е вярно", уточни Янков.
От ДПС пък бяха категорични, че промените няма да решат никакъв сериозен проблем и трябва да се обърне повече внимание на превенцията и обучението още в училище.
"Този закон днес е безполезен, прибързан, не решава обществените отношения. Нито ще увеличите жертвите по пътищата, нито ще ги намалите. Допускам, че има някакви други идеи в маханате на тази табела. Превантивната дейност я махате, наказателната я въвеждате, както и партизанската - полицаите в храсталаците", коментира Рамадан Аталай от ДПС.
"Кому пречат тези знаци и каква полза, ако ги няма? Забравяме превенцията, ще унищожим прекрасна превантивна мярка. Ще се увеличи риска от катастрофи", настоя и Боряна Георгиева от "Воля".
Лидерът Веселин Марешки допълни и че не става дума само за скоростта, а и за състоянието на пътищата.
"Да не търсим единодушие в непрактичните неща, а да създадем работещи механизми. Не е само скоростта. Дупките по пътищата водят до катастрофи и трошене на човешки съдби. Да видим вашите кметове дали спазват законите, дали са обезопасили пътищата", заяви Марешки.
Тези нападки бяха контрирани от защитници в различни партийни цветове, като основният аргумент беше, че има действащ закон и ограничения по пътищата, които имат императивен характер и всички трябва да ги спазват, независимо дали има табела или не.
"Законът има универсално задължение да се спазва. Да прекратим този спор, да не внушаваме, че законът се спазва, само когато могат да те хванат. Промяната не решава всички проблеми, но решава един", коментира Таско Ерменков от левицата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 и Dow Jones Industrial Average отбелязаха нови рекорди
Керемедчиев: Целта на Тръмп е пълна доминация на американския континент
Георги Стоев: Още няколко седмици ще продължи психологическата адаптация към еврото
Миран от Фед: Лихвите ще трябва да бъдат намалени с повече от един процентен пункт
"Коалицията на желаещите" ще прати войски в Украйна, САЩ дават "възпиращ фактор"
Екатерина Панайотова: Милиарди стотинки ще бъдат донесени в банките в следващите месеци
Страховитите предсказания на Нострадамус за 2026 г.
Предимствата на паркирането на заден ход
Тъмният шоколад забавя стареенето - истина ли е?
Рецепта от тефтера на баба: Маслени бисквити с бадеми
МВнР с предупреждение към българите пътуващи в Албания
Късна емисия
Чеко Перес за периода си в Ред Бул: Всичко бе проблем
Семеньо минава тестове в Ман Сити в четвъртък
Барселона - Атлетик Билбао
Парма - Интер
Юве размаза Сасуоло
Замесиха Тоти в афера със секси танцьорка + СНИМКИ
Честит имен ден на Иван и Ивана!
Дневен хороскоп за 7 януари, сряда
Мистични поверия за Бабинден
Рецепти за празничната трапеза на Ивановден
Задължителни ястия за Бабинден (8 януари)
Питка за Бабинден
Румънски икономист се жалва: София излезе с едни гърди напред заради еврото
Кои са най-опасните болести, които заплашват света и Европа през 2026 година
Защо нормалното отопление се превърна в лукс?
БАН: Думата "евра" е неправилна и некнижовна
Цените на горивата след еврото - ще се повишат ли?
Мнозинството руснаци са уморени от човешките загуби, санкциите и блатото на конфликта в Украйна
Неуловим 10-метров „призрак“ е заснет в океана (видео)
Обявена е годината, в която всички коралови рифове по света могат да изчезнат
За първи път учени наблюдават сблъсък на астероиди в далечна звездна система
Откриха следа от неуловимия спътник на Бетелгейзе
Странните предсказания на Нострадамус за 2026 г.
10 минути интензивни тренировки помагат срещу рака на дебелото черво