Следващият български бюджет ще бъде с по-малък дефицит от този, който беше планиран. Това заяви на пресконференция в централата на ГЕРБ министърът на финансите Владислав Горанов.
Над 700 милиона лева повече разходи за персонал ще има в следващия бюджет, който правителството ще предложи, и то във всички сектори. В него залагаме всички тези политики, за които преди шест месеца претендирахме за изпълнителната власт, посочи финансовият министър.
Увеличението на учителските заплати е факт и ще продължи и през следващата година, каза Горанов. Обещали сме на Северна България магистрала "Хемус" и до пролетта на 2018 г. тя ще бъде завършена като проект до разклона Плевен-Ловеч, заяви финансовият министър, цитиран от БТА.
Той каза, че другите теми са за социалната политика, за подобряване на работата на институциите и за премахването на излишната бюрократщина.
"Всичко това безспорно дразни и притеснява нашите опоненти, които трябва да намерят смислени аргументи, за да се противопоставят на успешните ни политики", коментира Горанов. Той отбеляза, че потреблението и доходите в реалния сектор растат и това се оценява от обществото.
Следващата година се очертава да бъде добра за българската икономика, каза финансовият министър и отбеляза, че добрата новина е свързана с това, че увеличението на учителските заплати вече дава резултат. Той се изразявал в това, че химици и биолози напускат някои институти на Селскостопанската академия и "влизат в българското училище".
Целта е с увеличението на заплатите на учителите най-добрите преподаватели, които могат да бъдат мотивирани от това повишение, да влязат в класните стаи, обясни министър Горанов.
Той съобщи, че има планирано увеличение на заплатите на полицаите, но дебатът по него все още върви.
"Дайте ни време да си свършим работата в правителството, не искам да съм говорител на министър Радев", коментира Владислав Горанов в отговор на въпрос. Той каза, че през втората половина на октомври ще има Национален съвет за тристранно сътрудничество и проектът на бюджета за 2018 г. ще бъде обсъден със социалните партньори, преди да бъде внесен в парламента.
Вицепремиерът Томислав Дончев каза на пресконференцията, че неокончателните данни показват, че заради комплексните усилия на министерства и различни институции до момента 17 000 деца са върнати обратно в класните стаи.
Той отбеляза, че това не е достатъчно, защото тези ученици трябва да бъдат и задържани в училище. "Изключително важна стъпка в тази посока е по-атрактивното възнаграждение на учителите и това е върхът на йерархията на приоритетите ни", коментира Дончев.

Как преговорите между САЩ и Иран могат да избегнат синдрома "Версай"
Американската автомобилна индустрия е изправена пред перфектната буря
Руснаците се връщат към кеша, а търсенето на чужда валута расте
Криптовалутите разделят мъжете и жените, левите и десните – но защо?
Управляващите искат проверка на разходите за пенсии и социални плащания
Тръмп обяви война на зелената енергия, но тя вече не зависи от политиката и субсидиите
Пълнолуние в Козирог - 5 зодии имат благоприятен хороскоп на 29 юни 2026 г.
САЩ и Иран отново преустановяват военните действия
Лоша новина застигна ЦСКА преди старта в Лига Европа
Левски реши най-големия си проблем! Шампионите взеха шести нов футболист
Аржентина е с най-голям шанс за финал на Световното първенство, Франция остава фаворит за титлата
Спортът по телевизията днес, 29 юни
Мачовете по телевизията днес, 29 юни
Бразилия – Япония
Нумерологична прогноза за 29 юни
Лесен канелен кекс с ябълки за Петровден
Петровден е!
3 грешки, които правим с бялата риза
Таро карта за 29 юни, понеделник
Дневен хороскоп за 29 юни, понеделник
Петровден е! Честваме паметта на светите апостоли Петър и Павел
Канада е първият 1/8-финалист на Световното първенство по футбол
Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Европейско-китайската мисия Smile достигна работна орбита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море