"България винаги е била мащеха за българите в чужбина, но с нашето съдействие и с активната позиция на сегашното правителство, сегашното управление на България, мисля, че ставаме и баща, и майка". Това каза вицепремиерът Валери Симеонов във връзка с откриването на инициираната от него нова въздушна линия по маршрута София-Одеса.
"Виждам как тези жестова, това внимание, тези постижения, които реализираме, предизвикват още искания от страна на нашите сънародници. Сега например подарихме на Всеукраинския културен дом 16 костюма за народни танци от македонския и родопския край, които са пълна комплектация ивъобще не са евтини. И веднага заваляха заявки и от другите културни домове. Така че нашата работе а молко повече да обръщаме внимание на тези общности, защото те генерират едни истински българи, носители на традиционни български ценности, които, за съжаление, в България започнаха да поизбледняват", каза Симеонов пред "Фокус".
Вицепремиерът обясни, че и през следващата година ще продължава работата по отношение на българските общности извън пределите на страната. "Ще продължаваме да подпомагаме дейността на неделните училища в Украйна. Ще продължаваме да се опитваме чрез икономически форми да ангажираме някакъв по-широк кръг от бизнеса в България към Украйна и обратното - от Украйна към България.
Няма да оставим без внимание и нашите сънародици в Западните покрайнини, в Македония и в Унгария, където вече също имаме доста голям напредък за тези 7 месеца, включително с осигуряването на средства за изграждането на Български културен център в Будапещ
Трябва да споменем и топлите отношения, които са свързани със срещи на най-високо ниво с министъра на външните работи наУнгария, държавни секретари, форумът "16 + 1", който е свързан с прокарването на китайски инвестиции в страните от Източна Европа и т.н. Така че полето за действие е широко стига да има кой да бачка", обясни още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Ватман хлопнал вратите под носа на пътник: "Ще се научите да идвате навреме"
Отлични финанси за четири зодии през април
Рецепта за дубайски трюфели с шамфъстък
Защо комарите хапят някои хора повече от други
Четири жени са убити при украинска атака в руската Белгородска област
ЦСКА излиза да смачка бивш на Левски
Драма в Италия: Милан и Торино си набутаха 5 гола
Провал за Зографски, не успя да влезе в първите 30
ЦСКА и Левски бият с по 3:1
Илиан Илиев каза защо не успя да спъне Левски
Еуфория на "Герена": Хулио Веласкес със силни думи за Левски
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона