"България, като член на ЕС и НАТО, може да си позволи да гледа винаги на първо място българския интерес и, разбира се, европейския. В този смисъл, сделката за изтребителите е част от нашите ангажименти да поддържаме боеспособна авиация, като част от НАТО. И това е една добра сделка, ако в крайна сметка бъде успешно приключена". Това коментира в предаването "Видимо и невидимо" Мартин Димитров, известен като "министър в сянка" на Демократична България.
Поводът са две събития – рестартът на проекта АЕЦ "Белене" и купуването на американските изтребители F-16. Президентът Румен Радев заяви, че Русия има място в изграждането на АЕЦ"Белене", независимо от това, кой ще спечели търга за стратегически инвеститор през август“.
Междувременно Американският конгрес одобри максимална стойност от 1,67 млрд. долара за 8 изтребителя F-16.
Според Мартин Димитров, разликата между АЕЦ "Белене" и самолетите F-16 е, че ние очевидно имаме нужда от подобни самолети и очевидно нямаме нужда от нова ядрена централа.
Димитров се аргументира, че в единия случай купуваме нещо, което ни трябва, защото го нямаме, а в другия случай - при положение, че ползваме половината от производствените мощности - средно годишно 50 %, а другите 50 % не ползваме, правим ядрена централа, която не ни трябва.
Политикът от ДБ зададе следния въпрос: "Ако тази централа не беше спирана през всичките тези години, щеше да бъде готова. Какво точно щяхме да правим с нея? Т.е. държава, която ползва 50 на сто от производствените мощности и се появи "Белене", щеше да ползва 30 % от тези мощности. И трябваше да закрием половината българска енергетика", категорична е позицията на Мартин Димитров.
Ако наистина възобновим строежа на АЕЦ "Белене", ще бъде ли това нов завой към Москва, сериалът "Чернобил" и хибридната война на Русия, предизборен партиен популизъм или опит да се оставят конкурентите без пари в навечерието на местните избори? Всичко това и още – в предаването "Видимо и невидимо", неделя, 17.30 часа, по Bulgaria On Air!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Стивън Миран е подал оставка от управителния съвет на Фед
Европейските акции затвориха с ръстове в четвъртък
Л. Динев: Светът има нужда от сътрудничество между САЩ и Китай
Общи заявки и дългосрочни договори предлага България за Вертикалния газов коридор
„Уайзър“ удължава програмата за обратно изкупуване на акции с още три години
Анализатор: Печалбите от AI засенчват войната в Залива
Йотова към Дара: Вярваме в успеха ти, ще завладееш цяла Европа
ЕС затяга техническите прегледи с нови екостандарти
Йотова: Истинската наука се прави тихо и далеч от прожекторите
Централна емисия
Централна емисия
Кокинов: ВСС е развял белия флаг, управляващите имат смазващо мнозинство
ОФИЦИАЛНО: Карло Анчелоти ще води Бразилия още 4 години + ВИДЕО
"Мона Лиза" е зад "сините": Фланелката на Левски е в Лувъра!
А1 и MAX Sport предоставят безвъзмездно правата за излъчване на Диамантената лига в Шанхай с участието на Божидар Саръбоюков на bTV
Ботев Враца би минимално изпадналия Монтана
Италианец спечели шестия етап на Джирото
Секси блондинка заличи звезда на Арсенал + СНИМКИ
Домашни пуканки без излишни мазнини
Дневен хороскоп за 15 май, петък
Какво означава, ако видите черен кос?
Баница със зеленчуци "Пролетна спирала"
Магнезиев бисглицинат – сравнение с други форми на магнезий: Кой е подходящият избор?
УНИКА: Времето, спокойствието и здравето са най-ценните ресурси
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Учени алармират: Мощните тайфуни ще станат още по-силни и до 5 пъти по-чести
Огромен астероид, способен да унищожи цял град, се приближава към Земята
Curiosity на НАСА засне скалата, заседнала в роботизираната му ръка
Една невероятна теория гласи: Други версии на вас може би вече влияят на живота ви
Вулкани може да са „заключили“ Земята в 56-милионна ледникова епоха
Китай наблюдава изкуствени човешки ембриони в космоса