Сръбският външен министър Ивица Дачич направи остро изказване срещу българското малцинство в Босилеград и Цариброд. Защо Сърбия си позволява това, и то по време на европреговорите?
"Изказването е цинично, защото преди 100 г. Сърбия завладява тези територии – Босилеград и Цариброд, по силата на Ньойския договор, разкъсвайки семейства и села. Ясно е, че това малцинство не е останало да живее в Сърбия по негово желание, останало е там, поради това че България губи няколко войни поред и съответно сърбите са тези, които печелят територия - България никога не се разширява в териториална посока към Сърбия", каза в предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR Александър Сиди от ВМРО/ОП.
По думите на Сиди, това население живее в най-бедната част на Сърбия – нарочно е оставена да бъде така. От около 100 хиляди души преди около 25 г. сега са около 30 хиляди, които са останали в тези територии. Останалата част от хората са отишли или във вътрешността на Сърбия, или са дошли в България, или са взели български паспорти и са заминали на Запад. Така че, политиката по обезбългаряване е целенасочена, подчерта Александър Сиди.
За какво ще настояваме по време на европреговорите, доколко твърди ще бъдем?
Според Александър Сиди, по време на европреговорите сме длъжни да поставим българското малцинство, колкото и да не му се иска на Дачич, постоянно на масата на преговорите. В конституцията пише, че българското малцинство трябва да има всички права, а всъщност държавата нехае по този въпрос.
Александър Сиди е категоричен, че България може с много по-остри дипломатически ходове да накара Сърбия най-сетне да изпълнява своите ангажименти. „Най-крайното възможно решение е да се стигне до налагане на вето“, каза депутатът от ВМРО/ОП. „Аз лично се съмнявам. Смятам че здравият разум от страна на политиците в Белград ще ги накара да променят своето отношение по посока на този въпрос и съответно няма да стигнем до крайности да бъде спирана Сърбия по пътя й към Европа и НАТО“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Цветомир Досков: Мобилните портфейли променят начина на плащане
Манфред Вебер: Не може да убием европейската индустрия заради климатичните промени
Износът на американски LNG за Европа е намалял през юни с ръста на цените в Азия
Румяна Дечева: Судан е в най-тежката хуманитарна криза в света
Правителството внесе в парламента проектобюджета за 2026 г.
Пазарът е залят с петрол въпреки нуждата от възстановяването на резервите
Пожарът в София: Властите призовават жителите да не излизат при силна миризма
ООН: Жените в Афганистан са напълно изключени от политиката
Пловдив под вода след мощна буря: Дървета премазаха автомобили
Еврозоната поставя нови изисквания към бюджета и управлението
Удар! Тотнъм купи италиански национал за 100 млн.
Хари Кейн след класирането на Англия: Победите на Мондиал 2026 трябва да се извоюват
Белгия – Сенегал - СЪСТАВИТЕ
ОФИЦИАЛНО: Юве взе нов нападател
Себастиен Дезабр след отпадането от Англия: Разочаровани сме, но този мач ни направи по-силни
Томас Тухел след драматичния успех на Англия: Не загубихме вяра, а вратарят на ДР Конго правеше чудеса
Дневен хороскоп за 2 юли, четвъртък
Таро карта за 2 юли, четвъртък
3 зодии със заслужен късмет на 2 юли 2026
3 цвята, с които всяка жена над 40 изглежда добре
10 трика, които ни пазят от ретрограден Меркурий до 23 юли
5 подправки, които можете да гледате на балкона
Хороскоп за 2 юли 2026
Англия е на 1/8-финал след обрат срещу ДР Конго
Черно море и Локомотив (Горна Оряховица) завършиха 0:0
„Прогресивна България“ не увеличи обезщетението за майки, които искат да се върнат по-рано на работа
Във Варна затягат мерките срещу пожарите през лятото
Родители протестираха във Варна
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе
В Австралия откриха най-бързия паяк в света, който може да настигне бягащ човек
„Извънземно оръжие“? Странен обект на снимка от Марс разпали дебати