Търсим отговор на въпроса дали Конституцията ни гарантира с достатъчна надеждност правата на личността, защитата на собствеността и независимостта на съдебната система. Това каза президентът Румен Радев при откриването на срещата между него и Висшия адвокатски съвет.
Срещата беше в рамките на инициираните от държавния глава консултации за необходимостта от промени в Конституцията. Според президента има нужда от промени в съдебната система.
"Знаете, че още през септември миналата година в обръщението си пред Народното събрание се обявих за необходимост от промени в Конституцията. А през ноември инициирах широк обществен дебат още преди препоръките на Венецианската комисия. Заявявам много ясно, че за тези промени правя договорки единствено с българските граждани чрез българските обществени и съсловни организации българските институции. Ако някой друг прави някакви други уговорки, искам да напомня, че единствено българските народни представители и българският президент са упълномощени да инициират промени в основния закон. Разбира се, можем да изучаваме чужд опит и чужди модели, но решенията трябва да вземаме сами. Другото е доброволен отказ от суверенитет", подчерта той.
Целта на тези консултации е да се откроят проблемите и възможните решения не само в правосъдната система, но и в редица други важни области. След 30 години преход и дълбоки социално-икономически промени и сътресения, търсим отговор на въпроса дали Конституцията ни гарантира с достатъчна надеждност правата на личността, защитата на собствеността и независимостта на съдебната система. Дали е надеждна бариера срещу погазването на разделението на властите, колективната безотговорност и авторитарния произвол, допълни още Радев, цитиран от "Фокус"
„Една от основните задачи на нашата Конституция е да установи правата на гражданите. Българската адвокатура за последните три десетилетия натрупа един солиден опит в отстояването на правата на българските граждани по тази Конституция и често се е явявала последна бариера срещу беззаконието. Затова и Вашето мнение е важно за нас", каза още президентът.
Радев започна срещите през декември и обсъди темата с правния си съвет и с представители на академичната общност. Евентуални промени в Конституцията, свързани с правомощията на главния прокурор и контрола над него, президентът обсъди и с представители на неправителствени организации и професионални сдружения на магистрати.
Правителството вече предложи промени в Закона за съдебната власт, които регламентират, че главният прокурор ще бъде контролиран от независимо лице.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
53 области в Русия изпитват недостиг на гориво след украинските атаки срещу рафинерии
Мобилно приложение ще показва на потребителите къде най-евтино могат да закупят стоките си
Berkshire Hathaway изоставя учебника за инвестиции на Уорън Бъфет
Федералният резерв се нуждае от по-добра, а не от по-малко комуникация
Доматите поевтиняват с близо 23% на борсите у нас тази седмица
Британският премиер Киър Стармър може да подаде оставка утре
Мащабен проект за над 3,5 млн. евро: Започва реконструкцията на паметника "Бузлуджа"
"Нашето родно" 2026: Шест града с фермерски изложения в подкрепа на семейните стопанства
Глобяват за бране на липов цвят и чупене на клони в Стара Загора
Барса и Ливърпул влизат в битка за румънска "пчеличка"
Бразилски национал потвърди за Ман Юнайтед
Напуска ли? Ас на Левски взе ключово решение за бъдещето си в Левски
Огромен проблем за Левски! Конкуренцията за мечтан играч стана жестока и цената му скочи
Синът на Батков към Божков: Засрами се!
ЦСКА и БГ клубовете газят наред ирландци
МОЛЕЦ стартираха лятното си турне пред 5000 души и със специална изненада от DARA
Поверия за 21 юни – най-дългият ден в годината
Баница със сирене и спанак за Еньовден
Магията на хортензията: Цветето на хармонията и късмета
Нумерологична прогноза за 21 юни
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
Безводието в Рогачево стигна чак до Брюксел
Украйна удари Крим и уби четирима
АПИ: Пострадалите работници при вчерашния пътен инцидент, не са наши служители
Делегациите на САЩ и Иран вече са в Швейцария
Съосновател на Ubisoft загина при самолетна катастрофа
Издирват 3500 нашенци за непогасени студентски заеми на Острова
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни