До края на април страната ни ще кандидатства за членство във валутно-курсовия механизъм ERM II, по-известен като "чакалнята" на еврозоната. Това каза премиерът Бойко Борисов днес след посещението си в цех за производство на маски в Хасково, цитиран от Investor.bg.
Според Борисов страната ни ще кандидатства заедно с Хърватия, като се спазват всички критерии до този момент. "Ще бъдем приети и тогава ще ни разрешат суапови плащания и ще се закачим към основния "водопровод" в ЕС", каза Борисов.
"Не трябваше да се огъвам за чакалнята, виждате колко пари отпускат", добави още премиерът. По думите му на страната ни й остава да изпълни само едно условие и "ще го направим незабавно".
Борисов смята, че сегашната криза е показала, че тези, които са в чакалнята и в еврозоната, ще получат милиони, а другите ще трябва да теглят кредити. Той е уверен, че страната ни ще бъде приета.
До този момент страната ни не е поела стъпки за отлагане на процедурата, въпреки че преди 10 дни Димитър Радев, управител на БНБ, загатна по време на телевизионно интервю точно за такъв сценарий.
До 9 април позицията на БНБ беше, че до този момент има техническо коригиране на вътрешни срокове в работния процес, но не е взето официално решение, което да е свързано с промяна във времевия хоризонт.
"Ако правителството, в координация с БНБ, приеме решение в тази област, това ще бъде своевременно оповестено", отговориха от централната банка на въпросите на Investor.bg.
Според информация на сайта на 26 април трябва да изтече срокът, в който България трябва да изпрати до ЕЦБ официалните резултати от изпълнените препоръки, които са дадени от европейския банков регулатор на нашите кредитни институции след края на стрес тестовете. Кандидатстването на страната за влизане в ERM II ще премине на следваща фаза, ако ЕЦБ сметне задачата за изпълнена.

Китай е забранил на главния изпълнителен директор на стартъпа Manus да напуска страната
Кои са спорните моменти в Закона за прозрачност и представителство на интереси
Лихвите по новите депозити растат през февруари на месечна, но намаляват на годишна база
Водещите европейски борси затвориха сесията с понижения
Pernod Ricard проучва придобиване на собственика на Jack Daniel's
Banking Today 2026 (Галерия)
Канада налага допълнителни санкции срещу Русия
Три зодии оставят трудностите зад гърба си на 27 март
Защо българските пътища продължават да убиват?
Каква е бъдещата енергийна политика на България? Политици спорят за ядрената енергия
Нападениeто в София: Четирима души са наръгани, откарани са в болница
Ана Калинская
Трима от ЦСКА се вихрят в Европа
Турция тресна Румъния и докосва Мондиал 2026
Легенда на Левски с разкрития за ЦСКА и Стоичков + ВИДЕО
След провалите: България търси задължителна победа срещу Соломоновите острови
Косово обеща 1 млн. евро на футболните национали за класиране на Мондиал 2026
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Путин сравни войната в Близкия с пандемията от COVID‑19
Нова мода: Употребявани коли от Китай заливат пазара в ЕС
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?