1660 служители на "Напоителни системи" може да останат без заплати. За това алармира служебният министър на земеделието Христо Бозуков. Досегашният директор Снежина Динева е прехвърлила огромна сума от сметките на дружеството, като по този начин е блокирала плащания на ДДС, осигуровки и заплатите на служителите.
Заради констатирани 17 нарушения Динева е освободена от поста си още на 9 юни. Ден по-късно тя е дала указания на колегите си да не превеждат пари към централно управление. На 14 и 15 юни са извършени парични преводи в размер на 1,5 млн. лв. от клон "Марица-Пловдив" и клон "Тополница-Пазарджик" към клон "Струма-места" вместо към централата, съобщава Bulgaria ON AIR.
Целта на тези действия били дружеството да изпадне в несъстоятелност чрез невъзможността да се разплаща."Създадени са условия за невъзможност на текущи и неотложни плащания на ДДС и за изплащане на работни заплати, което е абсолютен приоритет", каза служебният министър на земеделието Христо Бозуков.
Снежина Динева пък заяви, че НАП е запорирало сметките на дружеството и заради това хиляди служители не могат да получат заплатите си.
"Това е поредният неуспешен опит да ме изкарат мен виновна за тези проблеми. Действията на министъра по смяна на УС не бяха обмислени, не бяха законни и това доведе до тази патова ситуация. Единственият виновник е министърът и опитът му да прехвърли отговорността е неуспешен", заяви отстранената Снежина Динева.
Тя заяви, че в Търговския регистър все още стои нейното име и все още носи отговорност за действията на дружеството, което наложило блокирането на всички пълномощни дадени от нея.
От думите на земеделския министър стана ясно още, че дружеството към момента има несъбрани вземания в размер на над 6,6 млн. лв. А Снежина Динева е взела за дейността на "Напоителни" заем от 3 млн. лв. от горското предприятие.
"Задълженията на дружеството не се изплащат с пари, а с имоти – с почивни бази, язовири, ВЕЦ-ове" уточни министър Бозуков.
Снежина Динева обясни, че заемът е от 2013 г., горските стопанства са се съгласили да бъде върнат чрез собственост.
На нейно място за директор на "Напоителни системи" е назначен Димо Чопков.
Вижте повече в репортажа на Даяна Георгиева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Учен: Икономиката се движи с много бавна скорост и не се очаква промяна в тренда
Кадър на деня за 1 април
SpaceX е подала тайно документи за очакваното най-голямо IPO в историята
Петър Велев: Войната в Залива затруднява логистиката Индия-ЕС и застрашава доставки
Глобалните M&A сделки през първото тримесечие са стигнали 1,2 трлн. долара, движени от AI сектора
Тръмп заяви, че САЩ може да прекратят скоро войната в Иран и заплаши да напусне НАТО
Късна емисия
Трудностите приключват за 4 китайски зодии на 2 април
Лош вечерен навик съсипва съня ни
Иран извърши най-мащабната ракетна атака срещу Израел
По-близо ли е мирът в Украйна: Зеленски проведе "положителен" разговор със САЩ
Гюров се срещна с ръководителя на ОССЕ за наблюдение на изборите
Италианци напират за родна националка
Бивш шеф на Милан с тежко признание за италианския футбол
Левски трябва да бъде еталон за всички клубове в България
Огромен обрат в българската борба!
Япония настръхна срещу Уанда Нара + СНИМКИ
Новият собственик на Левски е водещ играч в цяла Европа!
Таро карта за 2 април, четвъртък
Дневен хороскоп за 2 април, четвъртък
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Цветни маникюри за Цветница
5 забележителни черти на родените през април
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Ръстът на цените в ресторантите и кафенетата достига близо 110% за последните 10 години
Помощта трябва да е поне по 100 евро на човек, за да може да компенсира покачването на цените
Кой е написал Тората? Науката оспорва традиционния автор Моисей
Доклад: 2% от БВП не стигат, за да покрият дефицитите в отбраната на България
НАП: Необосновано покачване на цените при 10% от хранителните магазини и 15% от заведенията
Цените на петрола и газа няма да се нормализират веднага, дори ако войната с Иран приключи
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита