БСП е в управляващата коалиция и без партията едва ли ще има нова коалиция. Това коментира Румен Гечев от БСП.
"В България протичат процеси, които са свързани с геополитическите конфликти и размествания в света и те не са лични. Тук става за сериозна политическа битка", допълни той.
По думите му, БСП е проблем за някои хора. "Това е единствената бивша соц.-комунистическа партия, която участва във властта и е на политическия терен в Източна Европа", уточни още Гечев.
Според него, да се подновят преговорите с "Газпром" не може да бъде условие за това да се подкрепи нов кабинет. "Ние имаме решение на Националния съвет и аз казах, че настояваме да се водят преговори, тъй като е в интерес на бизнеса и българите. Това обаче не може да бъде условие, тъй като БСП не е търговски представител на никоя фирма от Русия, Щатите или Пакистан. Трябва да водим преговори с всички доставчици, които могат да бъдат от полза на българския бизнес", заяви Гечев.
Той обясни, че на този етап няма как да поставят предварителни условия на мандатоносителя. "Ще си позволя да кажа следното, че ако ние работим доста добре в икономическата сфера с колегите от ПП, виждате, че имаме външнополитическите различия. Някои от тях имат силно икономическо въздействие. Ние бихме настоявали при преговорите да сме внимателни с външнополитическите оценки, особено тези, които имат икономически последици. Приветстваме диверсификацията. Не два, нека да дойдат 20 кораба от САЩ. Това би било чудесно. Нека се конкурират, за да може българският бизнес да получи най-достъпни цени", каза още Гечев.
По думите му без БСП трудно ще може да бъде направена нова коалиция и поясни, че от левицата са против износа на оръжия както за Украйна, така и за Русия.
"Не искаме да участваме в този конфликт. Износът на оръжие не е в противоречие на международното право. Страните членки на НАТО изнасят оръжие за Украйна. Възниква въпросът - този, който атакува износа на евентуално оръжие, какво иска да внуши - че България нарушава международното право? Ако страната ни изнасяше оръжия, тя не би нарушавала правото. Тогава атаката не е срещу Корнелия Нинова, а срещу БСП. Нинова като вицепремиер и министър на икономиката отговоря за износа на оръжия, но тя подписва последна. В комисията влизат Министерство на отбраната, военното контраразузнаване – там влиза ДАНС. Шефовете на Агенция "Национална сигурност" се назначават от Президентството. Чак накрая се подписва вицепремиер", обясни Гечев.
"От БСП смятаме, че трябва да се постигне правителство, но не на всяка цена. Трябва да постигнем съгласие", заключи той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
От Евровизия до олимпийски игри - Русия връща съветската традиция за паралелен свят
Съдът може да промени начина, по който Тръмп използва любимото си оръжие за натиск
Можем ли да вярваме на инвестиционните съвети на ChatGPT?
Повишават ли цената на тока вятърните турбини и соларните панели?
Украйна ще има нужда от финансова подкрепа още в началото на 2026 г.
Компаниите в САЩ вече не се колебаят да съкращават служители
Хороскоп за 3 ноември - съвети за всяка зодия
Билкови чайове, доказано понижаващи холестерола
Пиян шофьор помете шест коли в центъра на София
Изборите в РСМ: ВМРО-ДПМНЕ печели 19 общини, включително Скопие
Спортът по телевизията днес, 3 ноември
Мачовете по телевизията днес, 3 ноември
Още един треньор изхвърча от английския Чемпиъншип
Надеждата се върна при Чуковете след обрат
Корто музо! Милан надви 1:0 Рома, Менян спаси дузпа
Национал на Нидерландия направи дете в Бразилия и избяга
Дневен хороскоп за 3 ноември, понеделник
Седмичен хороскоп за 3 – 9 ноември
Седмична нумерологична прогноза за 3 – 9 ноември
Любовен хороскоп за ноември
Възстановяване на самочувствието след раздяла – какво помага?
3 упражнения, с които да намалите мазнините около талията при перименопауза
Двама пострадаха в тежка катастрофа в Сливен
Тъжна вест! Внезапно почина шефът на БАБХ
Черно море и Лудогорец не успяха да си вкарат на "Тича"
Силно земетресение уплаши хората в Турция
Палестинци излязоха на протест във Варна
Близки, приятели и общественици изпратиха Иван Тенев
„Космически океан“ край черна дупка: Откриха най-големия воден резервоар във Вселената
Магнитни бури през ноември 2025 г.: Кои са най-опасните дати
2024 г. вероятно е била най-горещата в последните 125 хил. години
Пробив в създаването на диаманти с помощта на електрони
В Китай се готвят да изстрелят ракетата Long March 2F с пилотирана мисия Shenzhou 21
SpaceX разработва „опростен“ подход към лунната мисия Starship