"В изказаните становища на социалните партньори се съдържаха предложения, които са свързани с промяна на един или друг параметър, на провеждането на една или друга политика. От служебното правителство категорично поддържаме тезата, че това е отговорност на стабилно парламентарно мнозинство и редовен кабинет". Това заяви вицепремиерът и социален министър Лазар Лазаров на брифинг след края на заседанието на НСТС.
Той информира, че не е постигнато съгласие по нито един от трите разглеждани проекта - за Закон на държавния бюджет и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2023 г.
И при трите законопроекта е следван един и същи подход - всички приходи и разходи са планирани на база действащото към този момент законодателство, без въвеждането на нови политики. Поради тази причина те представляват моментна снимка на състоянието на финансите на държавата, в резултат на предприети от предходната година действия за разходите и приходите за тази година, коментира Лазаров, цитиран от БТА.Той подчерта предложението за осъвременяване на пенсиите от 1 юли тази година с 12%, като се отчита 50 на сто от индекса на потребителските цени и 50 на сто от средния осигурителен доход. Министърът посочи и увеличението на средната пенсия с 16,7 на сто.
Нетният коефициент на заместване на дохода ще се повиши и ще достигне почти 71 на сто през тази година, избори още Лазаров. Има ръст на осигурителните обезщетения, няма замразяване на социално-осигурителни разходи, акцентира също министърът.
Заместник-министърът на финансите Людмила Петкова каза, че социалните партньори не са подкрепили проекта за държавен бюджет заради високия дефицит.
"Проектът на бюджет е огледало на политиките и решенията, които бяха приети от предходните Народни събрания и които оказват отрицателно влияние както върху приходната, така и върху разходната част на бюджета", подчерта тя.
Посочени са възможните приходни и разходни мерки, които, ако получат подкрепа в парламента, могат да доведат за достигане дефицит в размер на 3% от брутния вътрешен продукт, обясни Петкова.
Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) не подкрепи законопроекта за държавния бюджет и за ДОО. Няма достатъчно амбициозна политика по доходите, каза Любослав Костов от КНСБ.
Липсата на конкретни мерки за намаляване на дефицита и за увеличаването на доходите на заетите лица в предложените законопроекти е сред възраженията и на КТ „Подкрепа“. Между 15-20% е искането на синдиката за увеличение на доходите на работещите в публичния сектор, посочи Валери Апостолов.
Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) посочи като проблем големия бюджетен дефицит. Той смята за „неприемливи увеличенията на заплатите в публичния сектор“. Да не се увеличава държавният дълг също е важно, според БТПП.
"Бюджетът е някак си плуване по течението", коментира Симеонов.
(Борислава Бибиновска, БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия и Украйна си размениха военнопленници преди временното прекратяване на огъня
Кризата в Близкия изток хвърля сянка върху пазара на луксозни автомобили
АЦБ ще обсъди с банките рисковете около новия AI модел на Anthropic
Прибалтика излиза с единна позиция срещу Русия
Политиките на Тръмп и възходът на Китай заплашват фармацевтичния сектор на Европа
Залогът на Индия относно ядрената енергия започва да се отплаща
Кипър: Жилищна сграда се срути в Лимасол, има ранени и заклещени хора (ВИДЕО)
МВР хвана близо 50 пияни или дрогирани шофьори на Разпети петък
Кандев: Хванаха мъж с 12 хил. евро в пояса, предназначени за купуване на гласове
Обедна емисия
Болестта на Паркинсон - първи симптоми и промени
Ако Левски падне 3 пъти от ЦСКА, какъв шампион е тръгнал да става!?
VIP фен на ЦСКА: Ако загубим от Левски, да не обвиняват Христо Янев
ЦСКА не трябва да прави кал на Левски
От "Герена" се канят да разбият ЦСКА
Японец минал през ЦСКА си уреди любопитен трансфер
Национал на България със загуба в Тунис
Рецепти за дроб сарма
Дневен хороскоп за 12 април, неделя
Задължителни ястия за Великден
Седмична нумерологична прогноза за 13 – 19 април
Любовен хороскоп за 13 – 19 април
Нумерологична прогноза за 11 април
Пьотр Нестеров отпадна на полуфиналите в Тунис
Украйна и Русия си размениха по 175 военнопленници
Хванаха за ден 48 шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скри 12 хиляди евро в пояса, били за покупка на гласове
Какво ще бъде времето в неделя?
С новите скафандри на НАСА астронавтите могат да оцелеят до 6 дни след авария
Астронавтите от „Артемида II“ се завърнаха на Земята след рекордна мисия до Луната
Скрит процес във водите на океаните затопля Земята
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера