Живеем в свят на нарастващ риск и несигурност, заяви днес от трибуната на Общото събрание на ООН президентът Румен Радев.
Консенсусът, че човечеството може да живее на основата на международно установени правила, е брутално потъпкан, заяви Румен Радев и напомни, че тези правила са били изковани именно в залата на Общото събрание на ООН. В същото време в различни региони на света демокрацията и човешките права са подложени на атаки и ерозия, а на тяхно място се утвърждава авторитаризъм, пише БГНЕС.
Всички тези негативни процеси, по думите на президента, отклоняват вниманието от не по-малко опасни предизвикателства за човечеството. Кризите, свързани с глобалните изменения в климата, загубата на биоразнообразие и замърсяването заплашват живота на планетата и изискват отговор с ясното съзнание, че бъдещето на цивилизацията е под въпрос.
Затова историческото призвание на лидерите на кръстопътя на човечеството е да възвърнат доверието в многостранната дипломация и да отстояват основания на правила международен ред, подчерта Румен Радев. Държавният глава заяви, че този ред трябва да служи на категоричната воля на народите да живеят в мир, който е фундаментална предпоставка за оцеляването на човечеството и изграждането на благоденствие. „Възстановяването на мира и сигурността е нашият най-належащ приоритет“, подчерта президентът.
В изказването си на форума държавният глава посочи, че вече са изминали 19 месеца от началото на войната на постоянен член на Съвета за сигурност на ООН срещу неин съсед в нарушение на Устава на ООН. „От първия ден България заклейми агресията на Русия срещу Украйна. Всеки ден от тази война застрашава международния мир и сигурност и вече се е превърнала във война на изтощение, която изправя пред предизвикателство социалното и икономическото развитие в света“, подчерта Румен Радев.
Затова приоритет на 78-ата сесия на Общото събрание на ООН е да намери подходи, които могат да очертаят пътя към възстановяване на мира в Украйна, подчерта държавният глава. По думите на президента развитието на събитията показва опасна тенденция на ескалация и риск от разпространяване на конфликта в Черно море и засягане на съседните на Украйна държави. Президентът призова за по-силна политическа воля, дипломация и активни преговори за постигането на всеобхватен, справедлив и устойчив мир, основан на международно признатите принципи на ООН.
Държавният глава изрази и тревогата на страната ни от изтеглянето на Русия от споразумението за пренос на зърнени храни през Черно море, продължаващите удари срещу пристанищната инфраструктура на Украйна и ограничението на корабоплаването в Черно море, които увеличават несигурността в снабдяването с храни, особено в глобалния Юг, където цената на войната също е особено висока.
По отношение на увеличаващите се предизвикателства пред принципите, закрепени в Устава на ООН, включително в областта на международното право, президентът Радев изрази подкрепата на България за усилията към повишаване на прозрачността и отчетността в работата на Съвета за сигурност. Държавният глава подчерта, че истинската реформа на Съвета за сигурност остава трудна задача и страната ни очаква Съветът да бъде по-ефективен в осъществяването на основната си отговорност за разрешаване на международни конфликти. Румен Радев призова и за допълнително място на непостоянен член за групата на държавите от Източна Европа в бъдещия формат на Съвета за сигурност на ООН.
Румен Радев подчерта подкрепата на страната ни за европейската перспектива на Западните Балкани и добави, че изграждането на добросъседски отношения, всеобхватните реформи и изпълнението на критериите за членство в ЕС представляват основата на процеса на интеграция.
В годината, в която ООН отбелязва 75 години от приемането на Всеобщата декларация за правата на човека, президентът подчерта, че документът е силен инструмент в подкрепа на равенството, справедливостта и спазването на човешките права. Държавният глава открои и действията на България в борбата с дискриминацията и езика на омразата, равнопоставеността на половете, спазването на правата на хората със специални потребности.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Европейските борси записаха понижения след отлагането на преговорите между САЩ и Иран
Румен Радев: България няма да подкрепи санкции срещу Вагит Алекперов
Подписаха договорите за разширяването на метрото в "Люлин"
Милиардите на Revolut показват, че регулаторите не са фатални за иновациите
UniCredit прави крачка напред към придобиването на Commerzbank
BMW ще преговаря с работниците за съкращаване на разходите
Удължиха мярката за задържане на Стоян Колев
Хороскоп за всички зодии по време на Хирон в Телец
Домашен пастет от патладжан по сръбска рецепта
Дронове, противопожарни коли и булдозер за общо 211 000 евро получиха огнеборците в Хасковско (ВИДЕО)
Централна прогноза
Гърми скандал в щангите! Ботев с обвинение за източване на пари
Жалко! „Лъвиците“ ни паднаха и от Канада
Гьоз-гьоз на Мъри Стоилов обяви два топ трансфера
НА ЖИВО: Левски – Академик Свищов 4:0, "сините" громят
Цварц разочарован от Локо Пд, трус и оставка на „Лаута“ след трансфера на нападателя в ЦСКА
Макс все още не гарантира, че ще остане в Ред Бул и догодина
Дневен хороскоп за 20 юни, събота
Лош късмет ли е, ако змия пресече пътя ви?
Трапезата на Еньовден
Къде да пътуваш според зодията си: Перфектната почивка за всеки знак
10 плажни маникюра, с които ще впечатлите всички
Таро карти за юли за всяка зодия
Децата на „Моряците“ и приятели събира над 150 деца на сцена във Варна
Исторически успех за българската медицинска генетика: Асистент от МУ–Варна с престижна награда
Хванаха шофьор с автомобил, който не е регистриран по надлежния ред
Какво време ни очаква в събота?
Оставиха Стоян Колев в ареста
Обсъдиха Годишния план за социалните услуги във Варна за 2027 г.
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита
В марсиански метеорит откриха камък, какъвто не се среща на Червената планета