Очаква се преговорите между ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България" да продължат и днес. От пресцентъра на ГЕРБ съобщиха вчера, че на 19 март преговорите с ПП-ДБ ще бъдат финализирани до 12:00 ч., а кандидатът за министър-председател Мария Габриел ще отиде същия ден при президента Румен Радев с окончателното решение.
И двете парламентарни сили заявиха вече, че съставът на кабинета и споразумението трябва да са в пакет.Вчера държавният глава връчи на Габриел първия проучвателен мандат за съставяне на правителство. На „Дондуков“ 2 кандидатът за министър-председател на ГЕРБ-СДС пристигна заедно с премиера в оставка Николай Денков(ПП-ДБ). Преди това двата преговорни екипа се срещнаха в парламента.
Габриел заяви, че се надява преговорите да бъдат финализирани през следващите 24 часа (които текат от понеделник, след получаването на мандата), като за нея седем дни за преговори, каквато възможност дава конституционната процедура, са много.Тя уточни, че с ПП-ДБ нямат различия за реформите, те са свързани със съдебната система, борбата с корупцията, регулаторите. И приоритетите, и реформите, и Министерският съвет вървят ръка за ръка, убедена е кандидатът за премиер. Ние ще подпишем споразумението, имаме нужда нещата да бъдат изговорени, преговорите продължават, за да стане ясно, че се върви в пакет – споразумение и състав на правителството, поясни пред журналисти Мария Габриел.
Вече имаме съгласие, че това споразумение ще бъде подписано, ако трябва, ще доуточним още текстовете и можем да погледнем и състава на правителството, обясни и Николай Денков.
По думите му разбирането на ПП-ДБ е, че споразумението и съставът на правителство трябва да бъдат подписани заедно. "Това, което мога да кажа, е, че сутринта, това, което беше представено като проектосъстав, на кабинет от ГЕРБ-СДС, ние го виждаме за първи път. В този вид то за нас е неприемливо, така че тепърва ще обсъждаме и този списък", уточни премиерът в оставка по повод медийни публикации с евентуалния състав на Министерския съвет, предложен от първата политическа сила.
В неделя двете формации късно вечерта дадоха поотделно брифинг за медиите. ГЕРБ-СДС поискаха до връчването на мандата в понеделник ПП-ДБ да кажат ясно дали са съгласни да споделят властта като условие разговорите да продължат.
Призовавам Мария Габриел и Бойко Борисов да довършим споразумението. Да не вкарваме държавата в криза. И хората, и партиите не искат. Можем да продължим реформите, апелира тогава съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

SOFIX отчете спад в сряда, но се задържа над нивото от 1260 пункта
Samsung представи новите Galaxy Watch Ultra2 и Watch9
Ryanair: Няма недостиг на гориво и не е имало
Време ли е за възстановяване на криптопазара? Трейдърите изглежда мислят така
Магнатът зад най-високата кула в света планира имотни проекти за 20 млрд. долара в Сирия
Парламентът разреши разполагането на американски военни самолети в „Безмер“
Мощни бури удариха Източна България: Наводнения, ранени и разрушения
САЩ сключват сделка за ядрена програма със Саудитска Арабия
Освободиха младежа от Пловдив, заловен с райски газ зад волана
Затвориха пътя Мъглиж - Дъбово заради обърнато ремарке
Никола Цолов с поглед към Формула 1: Надявам се на дебют през 2027 г.
Разследват смърт по непредпазливост след катастрофата край Владая
Треньорът на Карабах е „наплашен“ от ЦСКА
Левски с важна новина за мача с Локо Сф
Лазят по нервите на ЦСКА? Ето какво направиха на границата с Азербайджан
Босът на Университатя блокира две продажби заради Левски
Президентът на Байерн подкрепи Клоп
Наш национал крачи към Топ 4 в Цуг
Женски хороскоп за август 2026
Ярки цветове и архитектурни кройки от Mugler за есен/зима 2026–2027 (+Снимки)
Лесни ястия с 5 съставки за отслабване
5 рецепти за туршия с краставички
"Френско подпъхване" – лесен начин да освежите визията
Таро карти за август 2026 за всяка зодия
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Д-р Анастасия Коркова: Плуването може да доведе до отит
Йога по време на бременност и кога е подходяща
Какво ще е времето утре?
Черно море пусна билетите за дербито в продажба
Шведски турист изпотроши с пожарогасител панорамна врата на хотел край Варна
Правителственият кораб на Тодор Живков се превръща в изкуствен риф за водолази
Готвят модернизация на Зоопаркa във Варна
Делото за загиналия моторист Александър във Варна отива на финалната права