Росен Плевнелиев (президент 2012-2017 г.) говори за политическите битки в предстоящите парламентарни и президентски избори в специално интервю за Bulgaria ON AIR.
"Много е важно да познаваме Конституцията, защото тя е правена от едни големи държавници, ползвала е най-доброто от опита на демократичните държави. Вярвам, че Конституцията на България е здравата основа, на която да стъпим. Разбира се и върховенството на закона", посочи президентът Росен Плевнелиев в интервюто на Христиана Стефанова.
Той е категоричен, че не можем да бъдем свободни в хаоса. Нужни са правила и ред, изтъкна президентът.
"Държавният глава представлява, но не управлява държавата. Той представлява всички. Той е президент, който представлява единството на нацията в нейните различния", уточни Плевнелиев.
По думите му президентът е най-доброто лице на държавата.
"Във вътрешнополитически план трябва да бъде символ на стабилност, на надграждане, на дългосрочните приоритети, на институции, на правила. Искрено се надявам, че хората ще гласуват на следващите избори проактивно. Ще се замислят и ще гласуват за този, който може да надгради демократични институции и може да представлява всички нас", посочи Плевнелиев.
Президентът си спомни и за времето, в което е започнал бизнес в Германия.
"Отидох в Германия по скъсани дънки, нямах пари. Видях едни работещи институции. Видях как и на най-бедния и странния човек може да се помогне. Започнах собствен бизнес. Между Европа и САЩ има много пукнатини. Притеснен съм, че евроатлантическият съюз не е това, което беше", подчерта Плевнелиев.
Държавният глава смята, че икономиката е в основата на успеха на обикновения човек, на нашата перспектива за просперитет и развитие.
"САЩ и Германия искат една успешна България. Ние сме потопени, нямаме план. Направете това, което правят германците. Да, народът вкара 6 политически партии в парламента. Какво правят те? Всяка една от тях търси диалога с другите", каза Плевнелиев пред Bulgaria ON AIR.
Президентът изтъкна, че има много смислени неща, които могат да бъдат свършат, вместо да се "разделяме, цепим и борим един срещу друг".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Колко струва SpaceX преди предстоящото IPO?
Какъв е полският модел за индексиране на строителните договори с цел управление на разходите и риска?
Отваряне на Ормузкия проток със сила? Лондон и Париж имат друга идея
България се оказва "троянският кон" за електроника от Китай и Турция в ЕС
Ирландия тества цифрова идентификация за проверка на възрастта на потребителите в социалните медии
„Корадо-България“ няма да разпределя дивидент за втората половина на 2025 г.
Оставки на министри в Гърция заради скандала с досиетата
Гърция с таван на печалбите от горива и солени глоби за бензиностанции
Малена Замфирова се придвижва самостоятелно и успява да изкачва стълби
Обедна емисия
Колко време могат да се съхраняват яйцата в хладилник
Как Роби Баджо бе готов да промени италианския футбол с доклад от 900 стр.
Малена Замфирова вече е в България, започна активна рехабилитация
ОФИЦИАЛНО: Гатузо хвърли оставка!
Скандал в Челси: Извадиха Енцо Фернандес от състава
Бивш на Реал Мадрид отсвирил купища пари от Милан преди 30 години
Уейн Руни с голямо разкритие за миналото
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Поверия за ангелската дата 4/4
Д-р Сергей Иванов: Накисвайте зеленчуците 15-20 минути с оцет или сода
Световна премиера на новия филм на Коста Каракашян „Те“ на Cinedans Festival в Амстердам
Лазарски питки със сусам
Зеленски обвини Русия в ескалация на атаките в навечерието на Великден
Малена Замфирова се прибра в България
Над 10 000 деца от Варна в здравно-образователната програма "Бързи герои 112"
Бербатов предлага реформа за насърчаване на инвестициите в спорта
Черно море без Берк Бейхън срещу Славия
Ученици от Варна влязоха в ролята на участници в симулиран процес за разпространение на наркотици
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди
SpaceX направи първата крачка към борсата с конфиденциална заявка за IPO
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.