Представителите на ГЕРБ, БСП, Продължаваме промяната, Демократична България и ИБГНИ сблъскаха позиците си по темата за доходите на хората. Това стана по време на предизборния лидерски дебат по Bulgaria ON AIR.
Според Владислав Панев от ДБ инфлацията е започнала преди година с повишението на цените на дървесината, металите и тока.
„Едно от решенията за по-ниски нива на инфлация е поддържането на по-нисък бюджетен дефицит. Противното би довело и до проблеми с българския лев", заяви Владислав Панев от "Демократична България".
Даниел Митов обвини служебното правителство за инфлационния натиск върху обществото.
"Правителството не съобрази какви мерки трябва да предприеме, а непрекъснатото теглеше държавен дълг. Вървим към момент, в който можем да се окажем с двуцифрен бюджетен дефицит през следващата година", прогнозира представителят на ГЕРБ.
Бившият служебен министър на финансите Асен Василев отхвърли обвиненията."Инфлацията в България в голямата си степен е внос. При нас тя се движи с до 2% над тази в Еврозоната. Актуализацията, която приехме, намали бюджетния дефицит, който беше заложен и не промени дълга, заложен в края на миналата година. Промяна в дълговата политика няма, надявам се догодина да се поберем в 3% дефицит", коментира представителят на "Продължаваме промяната".
"Нашата първа цел е повишаването на доходите на българските граждани и спиране растежа на цените в момент на енергийна, социална и икономическа криза. Борисов е човекът, който е изтеглил най-много кредити в държавата", заяви Георги Свиленски от БСП. Той призова да спре кражбата през фирми, каквато се е случвала през последните години.
"Натрупани са много местни причини, свързани с тежката корупция в държавните енергийни дружества. В Комисията по ревизията извадихме истината за спекулациите на борсата. Доказахме как се създава изкуствен дефицит и изкуственото повишаване на цените в енергетиката, което убива българските фирми и бизнес. Корупцията в енергетиката има своя принос, генериран от ГЕРБ. Държавните енергийни дружества се ръководят от кадри на ГЕРБ", подчерта Мая Манолова.
Митов контрира, че за няколко месеца са били унищожени определи инструменти, с които е можело да бъде подпомогнат бизнеса.
"Българската банка за развитие в момента е в трагично състояние. Малките и средни предприятия се обръщат към търговските банки, което е проблем. Не съм чул някой да каже, че кредитите отпускане навремето са били лоши", коментира Митов.
"Има голям брой раздадени кредити от ББР, които одиторите считат, че няма да бъдат обслужени. Това няма общо с бъдещата кредитна политика на банката. Сега кандидатстването ще е по-лесно, средният кредит е от порядъка на 200 000 лв., а не милиони за купуване на хотели в Гърция", обясни Асен Василев.
Владислав Панев подчерта, че има недостиг на работна ръка.
"Имаме зверски дефицит на работна ръка, хората емигрират заради ниските доходи, в България работната заплата е в пъти по-ниска от Румъния", добави представителят на "Демократична България".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Азиатските пазари приключиха седмицата със смесени резултати
Ива Петрова: "Топлофикация - София" тежи повече на "Булгаргаз" от договора с Botas
Производството на захар в Европа се насочва към 10-годишно дъно
И най-новият модел на китайската Moonshot успя да избяга от контролираната си среда
Златото се насочва към най-добрата си седмица от януари
Промишленото производство в Германия нарасна за трети пореден месец
Рецепта за хрупкави кошнички с шунка и яйце
Хотелиер: Слънчев бряг е пълен на 100%, пръска се по шевовете от туристи
КНСБ управлява първия в Европа AI за трудовата сфера: "Чавдар" помага за заплати и трудови казуси
Криминален психолог за убийството в Пловдив: Действали са като глутница, жертвата е била обезличена
Експерт: Печалбата, която реализира АЕЦ "Козлодуй", е обидно ниска
Барселона удари на камък за Родри! Манчестър Сити отхвърли първата оферта, сделката влиза в решителна фаза
Алекс Сентейес разкри коя е най-силната му позиция в Левски: Там се чувствам най-добре
Левски срещу Локомотив Пд: Статистиката показва защо „смърфовете“ са най-трудният съперник за Хулио Веласкес
ЦСКА пусна билетите за реванша с Макаби Тел Авив
ЦСКА намери новата си перла? Французин с мачове за "петлите" е близо до "червените"
Мачовете по телевизията днес, 7 август
Поверия за 8/8 – ангелска дата с могъща енергия
Тъмната страна на всяка зодия и как да я превърнете в свое предимство
Плосък корем у дома само за 15 минути
6 семена, полезни за сърцето
Нумерологична прогноза за 7 август
7 модни тенденции при детските дрехи, които са хит през 2026 г.
Самобайка – познавате ли тази интересна билка?
„Зачатие“ и „Искам бебе“ са против прехвърлянето на Центъра за асистирана репродукция към НЗОК
Аполипопротеин B – кога само стойността на LDL-холестерола не стига за оценка на сърдечносъдовия риск?
12 са новите лекарства с положително становище от ЕМА от юли 2026 г.
Хендра вирус – австралийска зооноза с тежко белодробно и мозъчно засягане
Можем ли да живеем до 146 години, а и повече?
Спипаха четирима крадци във Варна
Ученичка създаде карта за подаване на сигнали за препълнени контейнери във Варна
Варна посреща един от символите на обединена Европа
Редица райони на Варна са без вода в петък
4 разследвания за пласиране на фентанил са започнати във Варна само през юли
Петролът поскъпва заради опасенията от ограничителни мерки в Ормузкия проток