IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Информацията за имуществото на държавните служители става достъпна

Правителството прие днес, че всеки гражданин ще има достъп до публичния регистър за доходите на висшите държавни служители

Информацията за имуществото на държавните служители става достъпна

Правителството прие предложение за промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, с които всеки гражданин ще има достъп до публичния регистър за имуществото и доходите на висшите държавни служители, съобщи правителствената информационна служба.

Измененията отразяват препоръките на експертите от Европейската комисия, които бяха у нас през септември, по глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи". Достъпът до регистъра ще става в присъствието на служител на Сметната палата, а мястото и времето ще се определят със заповед от нейния председател.

Ще се води дневник на хората, които са имали достъп до данните от публичния регистър, в който ще се вписват данни за лицето и информация за данните от публичния регистър, до които то е имало достъп. Целта е да се осигури прозрачност, без да се създават предпоставки за злоупотреба с личните данни на лицата, заемащи висши държавни длъжности, отбелязват от пресслужбата на кабинета.

Според разпоредбите на закона имуществото и доходите декларират 29 групи висши държавни служители - президент и вицепрезидент, народните представители, министър-председателят, вицепремиерите, министрите и членовете на политическите им кабинети, главният прокурор, висшите магистрати, областните управители, омбудсманът и заместник-омбудсманът, кметовете и заместник-кметовете на общини, на райони и председателите на общински съвети, ръководствата на Сметната палата, на Българската народна банка, на Комисията за финансов надзор, на Агенцията за приватизация, на Агенция "Митници", Комисията за регулиране на съобщенията, председателят и членовете на Съвета за електронни медии, генералните директори на БНТ, БНР, БТА и др.

Предлаганите промени в закона предвиждат всяка година между първи октомври и първи ноември председателят на Сметната палата да огласява в бюлетин имената на задължените длъжности лица, които не са подали декларацията си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата