Само един безумец може да си помисли, че с този документ се връщаме към миналото, каза Райчо Райков. Големият въпрос според него е не дали, а как да се отразяват нещата по щадящ децата начин. Като пример той посочи Си Ен Ен и Би Би Си. Целта ни е да предизвикаме авторегулационните механизми в медиите, каза Райков.
От асоциация "Родители" обявиха, че според тяхна анкета 48 на сто от децата гледат телевизия в свободното си време, като 20 на сто стоят пред телевизора повече от два часа, а 27 на сто - над три часа на ден. Повече от децата не гледат предназначените за тях предавания, а това, което гледат техните родители. Според друго проучване на "Родители" децата са само част от ПР-кампании на медиите, а не участник в тв програмата.
Генералният директор на БНТ Уляна Пръмова припомни декларацията от 8 ноември на Съюза на националните електронни медии (СНЕМ), в който членуват БТА, БНР, БНТ, Би Ти Ви, "Нова телевизия", "Дарик", в която се казва, че националните медии приемат решението на СЕМ като покана за дебат, но без предварителни забрани и заплахи от санкции.
Според Пръмова друг основен проблем е как ще се регулира останалата част от тв ефира, които са "по-големият виновник". Националните медии са национално отговорни, докато останалите - не са, беше отговорът на Райчо Райков.
Опасно е, когато детето не знае какво се случва на улицата, смята генералният директор на БНР Поля Станчева. Според нея няма начин медиите да предложат на децата един розов свят.
Управляващият директор на Би Ти Ви Вики Политова заяви, че Би Ти Ви винаги е била последователна в прилагането на добри практики, като водещ принцип на медиата е да стигне до най-широка аудитория.
Красимира Кръстева, ръководител на "Новини и актуални предавания" на "Нова телевизия", смята че проблемът е дали повдигнатите проблеми трябва да се засягат в решение на СЕМ или това трябва да е част от саморегулацията. Според Кръстева текстът на решението този вид е неприемлив.
"Дарик" не възнамерява да се съобразява с решението на СЕМ и го счита за противоконституционно, каза Кирил Вълчев от радиото. Смятаме да продължим да спазваме професионалните стандарти, които нямат нищо общо с това решение, добави той. Според Вълчев СЕМ не може да спре нито Си Ен Ен, нито Ал Джазира и информациите, които биха увредили детското съзнание. Медиите не могат да свършат работата на родителите и училището, смята Вълчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Безработицата у нас спадна до 5,15% през октомври
Цената на биткойна е в режим на свободно падане, след като потъна под 90 хил. долара
Богатите американци харчат за луксозни хотели както никога досега
Пазарният излишък и санкциите срещу Русия тласкат цената на петрола надолу*
Петко Гетов: Една от най-големите грешки на бизнеса е да използва AI на всяка цена
Украински аналог на Starlink се появи в далекобойните дронове
Експерт: Дизелът ще продължи да поскъпва, ако държавата не отмени забраната за износ
Как да разговаряме с тийнейджърите, така че да ни чуят и послушат
Бащата на Сияна: Битката ми за справедливост върви доста трудно
ИПБ: Политическата некомпетентност влошава войната по пътищата
Клебсиела пневмония тревожи болниците в България
5,15% безработица при 8479 свободни работни места на пазара на труда
Тежък удар за националите ни за мача с Грузия
Eто кой е с най-големи шансове да води Лудогорец в следващия мач
Овечкин заби 903-ия си гол в НХЛ
Лоша новина за Левски
Австралийска легенда във Формула 1 не вярва в заговор срещу Оскар
Нагелсман след 6:0: Не се огънахме под напрежението
3 мандали разкриват какво ви очаква през декември
7 аромата, които молците не понасят
10 навика, които спират повишението ви
Нумерологична прогноза за 18 ноември
Протеинова салата с копър и лук
Таро карта за 18 ноември, вторник
Михаел Ройш: Инвестираме 50 милиона евро в пистата на Летище Бургас
Обраха студиото на ансамбъл "Чинари"
Акция по игрални зали, заложни къщи и фирми за бързи кредити във Варна
Хороскоп за 19 ноември 2025
Виц на деня - 18 ноември
Мачовете по ТВ днес (18 ноември)
Vega C ще изведе в орбита южнокорейския KOMPSAT-7 на 28 ноември
Зимното слънцестоене: Кога ще бъде най-дългата нощ в годината
Мангровите гори се оказаха неочакван източник на метан
Луната се променя в реално време пред очите ни
Китай официално стартира програма за космически туризъм
Траекторията на междузвездната комета 3I/ATLAS е определена с рекордна точност