До една година всички светофари на кръстовища с интензивно движение в страната ще имат броячи за електронно отчитане на времетраенето на сигнала. Това гласят промените в Закона за движението по пътищата, обнародвани в днешния брой на Държавен вестник.
Измененията въвеждат и задължението за денонощно шофиране със запалени фарове целогодишно, което се прилага във всички държави от Европейския съюз. Тази промяна влиза в сила от обнародването на закона, което означава, че проверките на контролните органи могат да започнат още от днес. Досега изискването да се кара със запалени светлини важеше само за зимния сезон от 1 ноември до 1 март.
Законът регламентира нови изисквания и към колоездачите на пътя, които задължително трябва да се движат със светлоотразителни жилетки. Промяната беше разгласена широко още при обсъждането на закона в парламента, така че хората да бъдат подготвени. Глобите за неспазване на това изискване имат по-скоро превантивен характер, като целта им е да създаде навик у велосипедистите, чийто живот зависи от използването на светлоотразителите, поясниха експерти.
До 100 лв. се повишава глобата и за преминаване на червен сфетофар, като при повторно нарушение тази санкция се удвоява.
С промените се засилват и санкциите срещу шофьори, които паркират незаконно върху паркоместата за инвалидите. Глобите за подобни нарушения се увеличават до 200 лв.
До 500 лв. се увеличава и санкцията за таксиметрови шофьори, които не са преминали задължителен тест за психологична годност. Сериозни санкции се въвеждат и за собствениците на автомобилни компании, които формално провеждат подобни тестове. С промените в закона санкциите за провеждане на психологични тестове от неправоспособни специалисти се увеличават на 3 хил. лева.
В днешния брой на Държавен вестник са обнародвани и промените в Наказателния кодекс, с които се засилват санкциите срещу шофьори, предизвикали смърт при инциденти на пътя. До осем години затвор се предвиждат за водачи, убили пешеходци на пешеходна пътека. Завишават се и санкциите срещу неправоспособни водачи, предизвикали смърт при пътни инциденти.
Още новини за България четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Неяснотата около войната в Иран изпрати азиатските пазари в различни посоки
Недоволство в Унгария заради корупцията и богатството около Орбан расте преди изборите
Мъск променя правилата на играта с 30% от акциите в IPO-то на SpaceX за дребни инвеститори
Цените в Испания растат с най-бързия темп от 2024 г. насам заради войната в Иран
Церемонията по връчването на наградите „Оскар“ напуска Холивуд
Продажбите на дребно във Великобритания бележат първи спад за последните три месеца
Транспортният бранш e пред колапс: 10% загуби досега и риск от спиране на автобусни линии
ГДБОП и ДАНС иззеха над 240 кг наркотици при акция в София
Щонова: Ще трябва да понесем поскъпването на горивата, мерките ни са таргетирани
Димарко и Пио Еспозито се радват на победата на Босна (ВИДЕО)
Нов удар за Интер! Чалханоглу се контузи
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Отлична новина за Левски преди големите битки за титлата
Карло Анчелоти се ядоса заради Неймар
Време разделно: Лудогорец готви чистка
Здравословните мазнини – кои са добри за тялото и кои да избягваме
4 неочаквани ползи от черния кимион
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„Пеперудените сестри“ от Джени Хейл
Ванилов нискомаслен протеинов мус без захар
Нумерологична прогноза за 27 март
Във Варна започна кампания за събиране на опасни отпадъци
РЗИ-Варна препоръчва ваксинация срещу менингококи
Спипаха жена и четирима мъже с наркотици във Варна
30 символа на града са събрани в настолната игра „Spot Varna"
Пожар лумна близо до Grand Mall във Варна
Места във Варна остават без вода днес
8 неща, които трябва да знаете за историческата мисия Artemis II
Астронавт на НАСА изуми интернет със снимка на яйцевиден обект с пипала
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“