И към момента законово има достатъчно механизми, които да обезпечат плащането на осигуровките, коментира в ефира на Bulgaria On Air главният секретар на Българската търговско-промишлена палата Васил Тодоров. Той подчерта, че в действащите закони са предвидени административни - под формата на глоби, и наказателни санкции.
"Работодателят попълва декларация, с която обявява осигуровките и ако има доказателства, че тази декларация е невярна, се носи наказателна отговорност", коментира Тодоров.
Главният секретар на БТПП поясни, че проблемът около събирането на осигуровките е свързан с невъзможността на осигурителните фондове да покрият плащането и прибягването до необходимостта дефицитите да се покриват от държавния бюджет.
"Според нас проблемът тук е на контролните органи, които имат възможност да налагат глоби и наказателна отговорност”, коментира Тодоров.
В случаите, когато фирмата няма пари да плати осигуровките се тръгва по законовите процедури на ликвидация, разпродаване на имуществото, като задълженията за вземане на осигуровки са привлигировано вземане, посочи главният секретар на БТПП. В този смисъл, подчерта той, не е необходима свръхрегулация.
Той коментира и данните на БТПП за очаквана стагнация на икономиката и увеличаване на безработицата, получени на база анкети и допитвания до действащи компании. Увеличаването на минималната работна заплата е един от сочените фактори за негативната тенденция, смятат от работодателската организация.
"Ние възразихме срещу това увеличение. Това е административна намеса в икономиката. Все пак минималната работна заплата не е социално плащане. В момента няма нито един икономически показател, който да оправдае увеличаването.
Смятаме, че ефектът ще бъде по-скоро обратен – по-скоро ще бъдат освободени работници, които не могат да се покриват”, коментира Тодоров. Той подчерта, че вдигането на минималното възнаграждение ще се отрази негативно на наемането на нискоквалифицираните работници с основно и без образование, които ще останат на заден план в конкуренцията с хората със средно образование.
Тодоров коментира и предложените промени в Кодекса на труда. Идеята за поемане на солидарна отговорност от страната на акционерите за изплащането на 100% от възнагражденията той определи като „правен абсурд”. Главният секретар на БТПП посочи, че и в момента има декларацията за задължение за изплащане на 100% от трудовото възнаграждение.
„Не трябва да има съмнение, че всеки работодател е задължен да изплаща договореното възнаграждение”, коментира Тодоров. По думите му предложенията за промени на КТ няма как да бъдат приети, тъй като противоречат и на нашето и на европейското законодателство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Samsung Electronics води последен опит с профсъюза да спре най-голямата стачка в историята си
Платежният баланс и преките инвестиции ще са на фокус през седмицата
„Майкъл“ си върна първото място в боксофиса в САЩ след четири седмици на екран
Китайската икономика се забавя рязко през април, инвестициите се върнаха към спад
Петролът поскъпва, след като Тръмп поднови заплахите срещу Иран*
Галопиращи закони срещу галопиращи цени
Катастрофа между две коли затруднява движението на булевард в София
Виждали ли сте го? Трети ден издирват мъж от Маданско, включен е и термодрон
Дара: Светът обърна глава към България! Няма магия - има само работа и постоянство
Два изтребителя на САЩ се сблъскаха по време на авиошоу (+ВИДЕО)
Арсенал-Бърнли
ПАОК събира перла от родната Първа лига с Десподов
Веласкес с голямо разкритие за Сираков
400 000 празнуваха с Интер в Милано (ВИДЕО)
Меси няма спирачки преди мондиала! Лео пак избухна + ВИДЕО
Анализаторите шокирани от признатия гол на Ман Юнайтед
Хитри начини да носим черна рокля в офиса, на парти или през деня
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
Day Off: Family Time създаде празник за родители и деца
Салата с пролетни зеленчуци и сирене
Любовен хороскоп за 18 – 24 май
Нумерологична прогноза за 18 май
15-годишно момиче от Варна с приз на международен конкурс за нокти
Варненец бере душа след тежка катастрофа на пътя за кв. "Боровец"
Един човек е загинал във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Кримка запали 5 коли и валяк в Белослав
Хороскоп за 19 май 2026
31 пожара са потушени за денонощие у нас
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците