Истински екшън се разигра в четвъртък по обед в пловдивското село Калояново. Охранители на частна фирма заловиха крадец, който се опитва да проникне в къща. Действията на гардовете бяха част от демонстрация на залавяне на крадец в реални условия след опит за проникване в дом с аларма. Преди това крадецът влезе безпроблемно в друг имот без СОТ, от който задигна различни вещи за по-малко от 60 секунди.
„Два пъти ми звънят по телефона, като ми викат: "Майко, катастрофирах, дай пари", обаче аз ги питам: "Кажете как се казвам" и те затварят, комшийската обаче изгоря с 2000 лева миналата седмица”. Това разказа пред Dnes.bg 75-годишната баба Елена от Калояново.
В дома на самотната пенсионерка са влизали и крадци. След като тя се оплакала в полицията, оттам са заявили, че не виждат престъпление, защото нищо не е открадното.
„Откраднаха ми спокойствието”, през сълзи споделя възрастната жена. Тя се е принудила да си сложи сигнално -охранителна система, за да спира крадците.
„Отбелязваме увеличаване на хората, които си поставят аларми в домовете срещу набезите”, заяви управителят на охранителна фирма „Трафик сот” Любомир Апостолов.
В читалището в Калояново частни охранители, представители на полицията и местната администрация даваха практически съвети на хората, с които да се опазят от набезите.
Те съветват хората да си проверят и укрепят прозорците на домовете, както и да си заключват вратите, тъй като по селата било масова практика да ги оставят отключени. Не оставяйте ключовете под изтривалката, гласят още съветите. Хората не бива и да оставят ключовете за колите си на видно място в коридорите на жилищата си.
Когато са извън къщата, е добре да оставят включено радио или телевизор, и да оставят светнати лампи вътре. По-младите пък не бива да пишат във Facebook, че отиват на почивка и няма да са у дома, защото наглите апаши дебнели и в социалните мрежи.
Препоръча се тези, които не могат да си позволят платена охрана, да сложат под оградите си препятствия - сандъчета с цветя, да засадят храсти, рози, които също затруднява крадците и предизвиква шум.
„Основният проблем с престъпленията в селата около Пловдив е свързан с кражби и телефонни измами”, заявиха на срещата представителите на МВР. От полицията си сътрудничат с охранителните патрули, защото в Районното управление в Калояново работят едва петима полицаи, които отговарят за десет села.
„Преди държахме вратите отворени, а сега се заключваме с катинари и пак успяват да влязат в къщата”, жалват се местните жители.
В някои от селата около Пловдив вече работят смесени патрули между полиция и охранители, които се борят с битовата престъпност. В някои от малките населени места гардовете купуват лекарства с рецепта и хранителни продукти на възрастните хора.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.