България ще работи по създаването на собствена космическа програма и изпращането на трети българин в Космоса. Това заяви проф. Петър Гецов, директор на Института за космически изследвания и технологии (ИКИТ) при БАН на пресконференция по повод отбелязването на 35-годишнината от полета на първия български космонавт Георги Иванов.
Проф. Гецов определи като ключово предизвикателство привличането на млади хора в работата в областта на космическите технологии.
В момента институтът работи по редица проекти - за разработване на апаратура за изследване на Земята от Космоса, за проучване на радиационната обстановка на Марс, както и по изработване и изследване на трето поколение оранжерия за отглеждане на растения в космически условия.
През 2013 г. на Международната космическа станция бяха монтирани български прибори за изследване на обстановката около станцията (електромагнитни полета, плазма, електрически потенциал и др.). Много от разработките на Института се прилагат успешно в земеделието, изследването на околната среда и медицината, съобщават от БАН.
Българска академия на науките беше домакин на научна конференция, посветена на 35-годишнината от полета на първия български космонавт. За честването в Академията пристигнаха шестима чужди космонавти - руснаците Виктор Савиних, Юрий Гидзенко, Павел Виноградов, Мирослав Хермашевски (Полша), Берталан Фаркаш (Унгария) и Димитру Прунариу (Румъния), както и съпругата на първия лекар-космонавт Борис Егоров - Таня Егорова.
Зам.-председателят на БАН чл.-кор. Николай Милошев каза, че за Академията отбелязването на тази годишнина е от изключителна важност, защото именно полетът на Георги Иванов е направил България шестата в света държава със свой космонавт.
До 25 април във фоайето на сградата на БАН може да бъде разгледана изложба, която представя апаратура, разработена от българските учени от Академията за полета на Георги Иванов, както и съвременни уреди за изследване на Земята от Космоса.
Посетителите ще могат да видят първата автоматизирана Космическа оранжерия СВЕТ, както и много снимкови и информационни материали, посветени на полета на първия български космонавт и космическите изследвания и технологии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Военновременната икономика на Русия води до непосилен за компаниите ръст на заплащането
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран
Роботакситата се сблъскват с най-непредвидимия фактор – хората
Летище Бургас има капацитет за засилен трафик за „Евровизия“
Следваканционен синдром: Защо изпитваме тревожност в края на лятото
7 правила за безопасно каране на колело
Лекар със съвети как да се предпазим от хранителни инфекции в жегите
Тези 3 зодии са най-добрите спътници за лятна почивка
Спортът по телевизията днес, 16 август
Мачовете по телевизията днес, 16 август
5 от 5: Лудогорец свали Левски от върха
Джон Стоунс вкара първи гол за Интер
Кошмар за Левски: Съдия от срамното 0:4 ще свири на „сините“ срещу АЕК
Бивш на ЦСКА блести в Турция
Таро карта за 16 август, неделя - Асо мечове
Дневен хороскоп за 16 август, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 17 - 23 август
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Омлет със зеленчуци, белтъци и извара
Любовен хороскоп за 17 - 23 август
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Класация постави България сред най-добрите страни за пътуване на пенсионери
Пенсионните фондове с нов модел: Как да изберем между динамичен, балансиран и консервативен подфонд?
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Майка отправи тежко предупреждение към България: „Не допускайте тази криза да стигне дотук“