Държавата трябва да признае, че има ромски училища и да преосмисли нормативната си база. Това заяви Иван Иванов, помощник-директор на СОУ "Христо Смирненски" в с. Крушари и ръководител на проект за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства.
На пресконференция той посочи, че в България са се оформили райони, където в училищата единственият, който говори български език, е учителят.
От 18 ученици в първи клас в училището в с. Крушари половината трудно се справяха с българския език, допълни той. Затова, според него, държавата трябва да признае, че има ромски училища, които са факт в резултат на демографските процеси.
За да не заливат пазара на труда с неграмотни хора, за тези училища трябва да се преосмисли нормативната база, каза още Иван Иванов, цитиран от БТА.
Да се коригира числеността на децата в паралелките и те да бъдат по 10-12, предложи директорът на СОУ "Христо Смирненски" Боян Петров. Той смята, че трябва да се променят стандартите, а с тези деца да се работи по друг начин.
Според Петров това, че от 1-ви до 4-ти клас не се повтаря година, води до неграмотни ученици в пети клас. Предлагаме тези ученици, които не са ограмотени, да остават, за да усвоят езика, посочи той.
В училището в с. Крушари над 80 на сто от учениците са от малцинствен произход. За ОУ "Отец Паисий" в с. Лозенец процентът е 98, обясни директорът му Атанас Милев.
Община Крушари е единствената община, която осигурява безплатно посещение на предучилищните групи за 5 и 6-годишните деца. Целта е, когато постъпят в първи клас, да знаят български език. Усилията, които общината полага, трябва да бъдат подкрепени и от държавата, и от родителите на децата, но много голяма част от тях нехаят за учението на своите деца, посочи кметът на Крушари Добри Стефанов.
/НЗ/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Трайчо Трайков: Имаме достатъчно горива, вкарване от Русия няма да свали цените
"Левски" крачи към титлата след победа над "Черно море" на "Герена"
87-годишен шофьор се вряза в група ученици в Швейцария
Централна емисия
По-скъп Великден: Потребители и търговци с притеснения за цените (ВИДЕО)
Без класически финал между О'Съливан и Тръмп. Тайландец изненада Джъд
Левски крачи към титлата, дръпна с 9 точки на Лудогорец
Има ли шанс ЦСКА 1948 за титлата?
Байерн наби Унион културно и дръпна с 12 точки на върха
Александър Кръшняк завърши на четвърто място в Германия
Ливърпул затъва, но Арне Слот продължава да се оправдава
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Учебен музей-Варна кани децата през пролетната ваканция
Йотова: Наш дълг е да завещаем на младите мир и възможност да развиват талантите си
Никола Цолов откри нова писта в Самоков
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона