Ако искаме да имаме стабилна пенсионна система и да гарантираме добри пенсии в бъдеще, всички трябва да направят компромиси. Това коментира в предаването “Панорама” по БНТ министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Според него до последния момент, докато не се обсъдят “внимателно и публично” всички елементи на пенсионната система, няма да има съгласие по реформата.Калфин обаче предупреви, че ако “всеки се запъва и оставим системата такава, каквато е, гарантираме ниски пенсии”.
По думите му работодателите, синдикатите и политическите партии нямат единодушие по въпроса за промените. Той обаче посочи, че когато се прави реформа, тя не е самоцелна. Социалният министър определи пенсионната система като “потенциална бомба” и отново призова за компромис, визирайки несъгласието на работодателите за увеличаването на осигурителните вноски.
Калфин припомни, че предлага минимален ръст на осигуровките – от порядъка на 0,5 на сто годишно, което според него означава 3 лева допълнителен разход на 1 000 лева осигурителен доход. “Надали това ще е причината бизнесът да отиде в сивия сектор”, посочи той.
Министърът подчерта, че е неизбежно да се увеличи и пенсионната възраст, като неговото предложение е за плавен ръст с по 1-2 месеца всяка година.
Ивайло Калфин изрази несъгласието си за начина, по който бяха приети промените за прехвърлянето на личните партиди в частните пенсионни фондове – с допълнителен текст в Закона за бюджета на ДОО, без дебат. “Сега има възможност за дискусия как да се случва избора между солидарната и капиталовата система”, посочи той, като изтъкна днешните предложения на Министерството на финансите за избор между частен фонд и Сребърния фонд.
Социалният министър каза още, че се обсъждат различни варианти за системата на ТЕЛК заедно със здравния министър и организациите на хората с увреждания. “Преди да намерим добър начин, няма да правим резки движения”, каза той, макар да призна, че системата не е обективна и през нея неоснователно се “промушват” доста хора.
Още новини за пенсионната реформа четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Ватман хлопнал вратите под носа на пътник: "Ще се научите да идвате навреме"
Отлични финанси за четири зодии през април
Рецепта за дубайски трюфели с шамфъстък
Защо комарите хапят някои хора повече от други
Четири жени са убити при украинска атака в руската Белгородска област
ЦСКА излиза да смачка бивш на Левски
Драма в Италия: Милан и Торино си набутаха 5 гола
Провал за Зографски, не успя да влезе в първите 30
ЦСКА и Левски бият с по 3:1
Илиан Илиев каза защо не успя да спъне Левски
Еуфория на "Герена": Хулио Веласкес със силни думи за Левски
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона