Към момента в центровете за бежанци у нас са настанени 3800 души, от които 700 са получили статут на бежанци. Това каза днес председателят на Държавната агенция за бежанците /ДАБ/ Никола Казаков на медийния форум "Словото - път към Другия", посветен на интеграцията на бежанците.
Според Казаков интеграцията е не само работа на една институция, а на цялото общество. Той призова за по-добра комуникация между медиите, институциите, ДАБ и неправителствените организации, за да бъде постигната по-голяма толерантност в обществото. Казаков изтъкна, че вече има план за интеграция на хората, получили убежище в България и че основната роля в него имат общините - около 60 процента.
Цифрите са много важни, особено когато говорим за хората, които идват в Европа, каза Роналд Франсоа Вейл, представител за България на Върховния комисариат на ООН за бежанците.
По думите му по-важно е да разберем, че зад цифрите не става дума за вълни от хора, а за отделни индивиди, които идват по свои собствени причини.
Българският народ дълбоко в своята ценностна система е добър и милосърден, отбеляза Христо Григоров, председател на Българския червен кръст (БЧК).
Той посочи, че не бива да се винят българите за негативните им нагласи, а трябва да се има предвид състоянието и социалния им статус. "В момента българинът не живее особено добре - с мизерни пенсии и мизерни заплати той съществува в един мизерен социален статус. Не трябва да се забравя, че 2,5 млн. българи напуснаха страната", припомни Григоров.
"В една такава не особено добра ситуация, с напълно разрушена икономика, идват хора, на които започва много активно да се помага. Но тук има един хуманитарен въпрос. Има чужденци, на които ние трябва да помагаме. Това са хора, насилствено изгонени от собствените им къщи", допълни Григоров. Според него ключът за решаването на проблемите до голяма степен е в изпращането на добри послания и за това от особено значение е приносът на медиите.
Свършеното от институциите е само една страна на проблема с чужденците, но има и друг аспект и той е свързан със социално-психологическите нагласи, отбеляза проф. Валери Стефанов.
Истинският проблем е как българското общество да се научи да бъде по-толерантно, да приеме чужденците не като нашественици, а като съседи и ближни. По думите на проф. Стефанов трябва да се разказват историите на тези хора, защото те са ранени и травмирани.
Българското общество също е психически обременено и в това е огромният проблем - срещат се две травмирани общности, които са подозрителни, невротични и искрата много лесно може да пламне. "Затова трябва да чуем имената и разказите на чужденците. Когато си в кризисна ситуация, най-добре е да разкажеш личната си история", допълни проф. Стефанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Корейската K-Pop индустрия за 10 млрд. долара се обръща към AI - Част 2
Корейската K-Pop индустрия за 10 млрд. долара се обръща към AI - Част 1
Достатъчно впечатляващи ли са резултатите на Nvidia?
Кои са новите развития във войната с Иран?
Япония похарчи рекордните 96 млрд. долара за подкрепа на йената
Златото и криптовалутите отново са на мода с новата вълна търговия на обезценяване
Захарова: Буча е глобален фейк, организиран по исторически шаблон
Мъж е с опасност за живота след нападение от бик край Вакарел
Започна строителството на новото трасе на бул. "Копенхаген" (+СНИМКИ)
ЕС налива 3,3 млрд. евро в отбраната на България - първите 489 млн. вече са отпуснати
ЦСКА срещу "Монако" и Мохамед Салах в Лигата на конференциите
Левски падна за четвърти път с 0:4 в Европа
Шеф на ЦСКА: Газим още повече!
Голяма сделка в Разград: Лудогорец се прицели в бивш на Арсенал
Шамар за Левски: Клуб от Англия се отказа от Светльо Вуцов
Трансферен удар за ЦСКА, взима халф на Карабах
Драмите около Хулиан Алварес продължават с пълна сила
Градината през август: какво да посеете сега за късната есен?
Подготовка за училище: колко пари ще са ви нужни и 5 начина да спестите от пособията
Какво имат да ви кажат „ангелските числа“ – изберете карта и вижте
Николай Йоргов говори „Без резерви“ за новата си роля в предаването Boec.bg по Bulgaria ON AIR
Противовъзпалителни храни, които подкрепят женското здраве
Задължителни ястия за имения ден на Александър и Александра
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
МБАЛ–Пазарджик въведе апарат за транскраниална магнитна стимулация
Оксалатът в спанака и бадемите може да засилва възпалението при възпалителни чревни заболявания
АПАЗ: Под 10% от пациентите със сърдечна недостатъчност са прегледани след изписване
НОИ: 810 000 души в България получават пенсия до минималната
Радев разпореди проверка по случая със задържането на Гергана Петрова в Струмяни
Готови са още две експертизи по делото „Петрохан“
Туристка се потроши при инцидент с воден атракцион край Свети Влас
ЦСКА води Мохамед Салах в София
От МВР с първи коментар за ареста на журналистката в Струмяни