В статия, озаглавена "Изоставени", британското сп. "Икономист" разглежда проблемите на ромската общност в България и още няколко европейски страни. Статията започва с кореспонденция от ромския квартал "Лозенец" на Стара Загора и със среща с двама представители на местната ромска общност.
Звезделина Атанасова е студентка и признава, че съчетанието ром, жена и студент е рядкост в
България, където ромчетата престават да ходят на училище около 15-годишната си възраст. Ганчо Илиев казва, че 7 от 10 ромчета признават, че искат да станат сводници, защото само тази работа може да им донесе хубава къща, скъпа кола и вниманието на привлекателни жени, пише списанието.
Изданието отбелязва, че според официалните данни от преброяването в България ромите са 5 процента от населението, но се смята, че всъщност са повече. Много роми питаят недоверие към местните власти и отказват да се регистрират или лъжат за етноса си заради предразсъдъците, че ромите са изостанали и се занимават с дребни кражби.
В 6 централни и източни европейски страни ромите съставляват 7-10 процента от населението. В Европа половината от ромите не разполагат с удобства като течаща вода, а едва 15 процента имат средно образование, пише "Икономист". Ромското население обаче е младо и бързо се увеличава. Но училищата в
ромските квартали, в които живеят между 30 и 60 процента от ромите, са неприветливи, допълва списанието.
Сегрегацията е често срещно явление. В българските и румънските училища една четвърт от ромските ученици се обучават в отделни класни стаи. В Унгария половината от ромските ученици също учат в отделни стаи. В Унгария сегрегацията на ромите нараства, отчасти поради това, че унгарците бягат от районите, в които живеят големи ромски общности, посочва "Икономист".
В Чехия една трета от учениците в училищата за деца с проблеми в умственото развитие са роми. През септември ЕК започна наказателна процедура за дискриминация срещу Чехия. През април ЕК направи същото и срещу Словакия. Ако двете страни не променят нещата, ги заплашват големи глоби, посочва изданието.
Списанието отбелязва, че в България и Унгария се засилват антиромските настроения, че на словашкия премиер Робърт Фицо не са му чужди антиромските изявления, нито на унгарския му колега Виктор Орбан. В Унгария и Словакия ромите, кандидатстващи за работа, имат по-малко шансове да я получат в сравнение с хора, които не са от това малцинство. Тези перспективи карат ромите, които са успели в училище, да крият етническата си принадлежност и да прекъсват връзките си с местата, в които са отраснали, лишавайки тези населени места от добри примери за подражание, цитира изданието мнението на хърватина Желко Йованович, представител на фондация "Отворено общество".
Няма данни за ромската миграция, но се знае, че ромите присъстват в повечето богати европейски страни, където получават смесен прием. Импровизираните им лагери са сривани с булдозери в Италия и Франция, а в Белгия и Германия им се осигуряват помощи.
Много роми са привлечени към богатите европейски страни от щедрите им социални системи. Някои роми търсят там по-доходоносни дейности, които са в нарушение на закона - от джебчийство до сериозни престъпления.
Но допитвания показват, че повечето от ромите, които мигрират, го правят, за да работят. В около една пета от ромските домакинства в България има член на семейството, който работи в чужбина, казва Алексей Пампоров от Българската академия на науките, цитиран от списанието.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Министерството на финансите преотвори емисия двугодишни ДЦК
Биткойнът се готви за най-голямото месечно поевтиняване от криптокризата през 2022 г.
Как изкуственият интелект ще промени лаптопите през 2026 г.?
Петролът поскъпва, докато инвеститорите оценяват шансовете за ядрена сделка с Иран*
Акциите на IBM преживяха най-лошия си ден от 2000 г.
Paramount повиши офертата си за придобиването на Warner Bros.
Доц. Киселова: Предстоят трудни политически компромиси
Напрежение край Бургас: Хората в Каблешково настояват за спешен ремонт на пътя
Съвети за лов на дребен дивеч: ефективни техники и използване на примамки
Домусчиев ще направи всичко възможно Лудогорец да е шампион
Еуфория на „Герена“! Ето какво предстои в неделя
Огромен скандал разтърси Аржентина
Адмирации! Кристиано Роналдо подкрепи голяма звезда
Огромно разкритие за бой между Пакиао и Мейуедър
Гришо с труден, но успешен старт в Акапулко
Домашна пица с моцарела, пеперони и домати
Лъки Банско – когато визията превръща хотела в преживяване с мисия
Нумерологична прогноза за 24 февруари
„Лавандуловата градина“ от Лусинда Райли
Таро карта за 24 февруари, вторник
Дневен хороскоп за 24 февруари, вторник
На какво се дължат високите сметки за ток?
Тодор Тагарев: Единствения човек, който може да окаже натиск на Русия е Тръмп
Висши генерали от НАТО идват в България
Украйна отбелязва четвъртата годишнина от руската инвазия
Кой е новият началник на Областната дирекция на МВР във Варна?
Голям пожар пламна край Варна снощи
Вулканите на Марс може да крият огромни ледници под слой от пепел
Откриха най-мощния лазер във Вселената, 100 000 пъти по-ярък от звезда
В Панама откриха гробница на мистериозен владетел, пълна със златни артефакти
Клетъчна „суперсила“: Ето защо хората с рижа коса и птиците с оранжеви пера са специални
Китай има нов AI: Той ще управлява роботи
Енцелад изпрати електромагнитни вълни към Сатурн