В България работодателите предлагат достатъчно много и качествени работни места, но проблемът е, че няма достатъчно младежи със съответните умения и компетентности за предлаганата работа, каза пред журналисти изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев в рамките на форум за младежката заетост.
В момента секторът на информационните технологии (ИТ) се нуждае от няколко хиляди работни места, аутсорсинг секторът и машиностроенето също предлагат хиляди вакантни места, но има пропаст между уменията и компетентностите на младите и нуждите на бизнеса, каза Данев.
Като много съществен фактор той посочи, че е подменена ценностната система на младите – повечето желаят да са чиновници и да работят в обществения сектор, за да получават по-високи заплати.
А в същото време частният сектор "храни" обществения, където темповете на нарастване на заплатите са по-високи. Друг фактор, който деформира ценностната система на младите е, че заплащането е твърде ниско, но проблемът по думите на Данев е в маргиналната икономика.По думите му намаляват хората, които предпочитат средното специално образование, което е и най-търсеното от бизнеса. "Икономиката ни започва да търси хора, които са на средното равнище, а дефектът е, че огромната част от хората с висше образование са в науки, които в момента не са необходими на пазара на труда – право, икономика, социални науки", каза Данев.
Според него висшистите са слабо подготвени – няма инженери, математици, подготвени в медицинския сектор и това е, защото младите не желаят да учат трудни науки, каза Данев.
Подобна теза изразиха и от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), откъдето отбелязаха, че има отлив от професионалното образование и хиляди свободни работни места, които стоят вакантни, защото не са желани от безработните.
По време на форума вицепремиерът Ивайло Калфин каза, че проблем за мотивацията на младите е и фактът, че много от тях получават пари от работещите си родители в чужбина. По данни на вицепремиера от БНБ около 1,7 милиарда лева годишно влизат като трансфери у нас от чужбина. Той коментира, че младежите получават за издръжката си от чужбина много повече, отколкото биха получили тук, ако работят.
Калфин призова социалните партньори за предложения как да се мотивират младежите да учат и да работят, защото в момента това е най-сериозното предизвикателство. Според него бизнесът трябва да се замисли и да увеличи заплатите в някои производства, за да стимулира и кандидатите да заемат вакантните позиции.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров посочи в рамките на дискусията, че нито планът "Юнкер", нито само държавни политики могат да помогнат за намаляване на безработицата. По думите му посоката е за икономически растеж, основан на инвестиции. Той отново подчерта, че и в момента икономиката ни е в състояние да дава по-високи заплати в частния сектор, защото доходите са много съществен фактор за мотивацията на младите.
Още новини от Икономика и политика четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия свива прогнозите си за добив на петрол, износът намалява от началото на май
Китай получава по 500 млн. долара на час от износ, подкрепен от АІ
Сенатът на САЩ утвърди Кевин Уорш за член на Управителния съвет на Фед
Кадър на деня за 12 май
Политическите сътресения във Великобритания потопиха европейските пазари
SOFIX се повишава за седма поредна сесия
Късна емисия
"Арда" победи "Ботев" (Пловдив) като гост и запази шансове за бараж
Късна емисия
Плодова торта с ягоди и сметанов крем (РЕЦЕПТА)
Арда тресна Ботев на „Колежа“
ЦСКА 1948 се подигра с ЦСКА, но не остана незабелязано от БФС
УЕФА с тесла за украински гранд и кипърци
Левски с първи трансфер за лятото: Нападател се завръща на "Герена"
Французи и гръцкият шампион искат ас на Левски
Сираков прибира милиони: Бостанджиев плаща 6 млн. за акциите на Левски
Дневен хороскоп за 13 май, сряда
Езикова школа Престиж: Лятото започва с английски, игри и нови приятелства
Sean Paul излиза на Vidas Art Arena с Rise Jamaica на 15 май 2026
5 зодии привличат пари и любов до 18 май 2026
Практикер стартира „Майсторска супер седмица“ с до -50% на хиляди продукти
Как да настроим удобен график на прахосмукачката робот
21 пияни или дрогирани водач спипа КАТ за ден
Шестима стажант-юристи встъпиха в длъжност в Окръжен съд - Варна
С 2 419 души е намаляло населението на Варненско за година
Черноморският регион трябва да стане реален приоритет на ЕС
Главно добричлии и шуменци са новите варненци
Черно море победи Локо Пловдив в директен сблъсък за място на баража за Европа
Космически сблъсък: Ракета на SpaceX ще се разбие в Луната
Гигантски калмар е забелязан край Австралия за първи път от 25 години
Сондите „Вояджър“ записаха зловещи звуци от космоса: Какво може да е това?
Вселената се разкрива: Разчетоха изгубена 2000-годишна звездна карта
Тектоничен разлом заплашва да разцепи Африка: Учени откриха първите признаци
Слънцето изпрати огнен „поздрав“ към Земята: Задава се магнитна буря