Близо една четвърт от всички деца в България са в риск, защото родителите им работят в чужбина, обяви пред телевизия България он ер Надежда Стойчева от фондация "Анимус".
Тя съобщи, че у нас има 268 хиляди деца, чиито родители са на гурбет, а общо децата на България са около 1 млн. и 200 хиляди.
"Оставени на близки и роднини, или на чужди хора тези деца са под сериозен риск", обясни Стойчева.
В конкретния случай с тригодишния Христо майката е била в безизходица, но нейната грешка да наеме двама непознати да го гледат сега ще коства страданията, дори живота му, смята тя.
По думите й това, първо, е изоставяне, неглижиране на дете. "Дори да не беше пребито, детето е изпитвало огромен стрес от факта, че най-близкият му човек липсва", каза експертът.
Тя обясни, че по закон, ако този, който отглежда детето, не е официален пълномощник, той няма никакви права над детето. Ако родителите са в чужбина, детето официално трябва да е временно настанено през отдел "Закрила на детето" при бабата, близък роднина, познат или бавачка.
На телефон 116 111, който е безплатен европейски номер за деца в риск, гражданите на България, а и самите родители могат да потърсят помощ, да сигнализират за проблеми или насилие над децата си. На нея денонощно отговарят психолози и специално обучени хора, които знаят как да реагират при такива ситуации.
По думите й проблемът в българското общество е, че насилието върху деца много късно се разпознава.
"То трябва да стане садистично, тогава, когато зависи животът на някого, когато някой е пребит", обясни Стойчева.
Вижте повече във видеото на Bulgaria On Air.
Гледайте още новини от "България" в bgonair.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.