Държавата ще дава джобни пари на деца, които са осъдени за различни престъпления и са настанени в интернати. Това предвижда законопроект, който ще бъде внесен още първите дни, след като се сформира ново правителство след изборите.
Той е изготвен от група експерти, които работят по него от 2015 година, пише "Монитор". Една от точките предвижда парите за социални помощи, които прибират родителите, да отиват при деца, ако те са настанени в специализирана институция заради някакво провинения.
Според точната статистика това са 240 младежи, разпредели в шестте интерната в страната. Сумите, които те ще получават като джобни, пък са по 35 лева на месец.
"С тези пари те ще могат да си купуват дребни неща, че дори и цигари, ако щете. Тъй като много от тях пушат. По-добре да дадат пари от социалните помощи, отколкото да разбият някой магазин“, обясни един от изготвилите законопроекта Вергиния Мичева-Русева, която е и бивш зам.-министър на правосъдието.
По думите й за текстовете в новия закон са ползвани примери от Южна Африка, Черна гора и Грузия. Тя призна, че у нас законодателството не е променяно с десетилетия.
Децата в България се съдят по закони от 1952 година, което е престъпление спрямо тях. За сметка на други закони в страната този почти не е променян през годините. Тя направи и друга зловеща констатация. "
Децата, настанени в шестте специализирани институции от затворен тип в страната, живеят по-зле от затворниците в момента“, каза Русева. При положение че за всяко едно хлапе годишно държавата отпуска по 11 хил. лева.
"Защото не е без значение и финансовото измерение на тази система. Издръжката на дете в СПИ и ВУИ е малко над 11 хил. лева годишно. От тези пари се заплащат заплатите на преподавателите, възпитателите и персонала на двата вида затворени институции, отоплението, храната, транспортът, лечението, учебните пособия, дрехите на децата и всички други разходи“, обясни още Русева.
Според други експерти обаче голяма част от средствата изобщо не стигали до децата и в крайна сметка те са лошо облечени и дори понякога нямало пари дори да им се купи сапун, за да се изкъпят. Липсвала им и тоалетна хартия. Поради тези лишения те били принудени дори да проституират.
В министерство на образованието бяха получени сигнали, че деца от интерната "Христо Ботев“ в Драгоданово правели секс с пенсионери за по пет лева. В заведението имаше дори и проверка от Инспектората към МОН.
Друга промяна е свързана именно с правомощията на образователното министерство. Според експерти те са абдикирали от грижата и контрола над тези деца, тъй като това не били учебни заведения.
Поради тази причина била изявена готовност от правосъдното министерство те да поемат грижите за хлапетата, уличени в престъпления и настанени в изправителните домове.
"По стандарт децата до 14-годишна възраст са ангажимент на социалната система, тъй като дори и извършили престъпно деяние, то е в резултат на рисковата среда, в която живеят и се развиват, и поради това следва да се третират като деца в риск, а и са наказателно неотговорни и в този смисъл не могат да бъдат лишавани от свобода и настанявани в затворен тип институции“, разясниха експерти.
Въпреки това обаче малолетните се озовавали в тези изправителни заведения от закрит тип. Именно и заради това от Службата на Върховния комисар по правата на човека на ООН посъветвали нашите институции да закрият или да преобразуват тези интернати. При последното си посещение през 2015 година представител на ООН се хванал за главата, като видял условията в един от най-добрите ни интернати в Подем.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сигналите в КЗК са нараснали четирикратно през последната година
Тейлър Суифт се омъжи с рокля на Dior и донесе успех на LVMH
Силното търсене на изкуствен интелект затяга пазарите на центрове за данни в света
95% от левовете са изтеглени, в обращение остават около 800 млн. в еврова равностойност
Китай опустошава последния бастион на германската промишленост
В Техеран започна поклонението пред тленните останки на аятолах Али Хаменей
Скъпа реколта и ниски изкупни цени поставят земеделцитереко под натиск
Рокади в СДС: Илия Лазаров е новият председател
"Административна кома": 9 месеца реставрирана сграда чака одобрение
Русия обяви превземане на Константиновка, Киев отрича
Повдигнаха обвинения на директора на ВиК - Бургас Цветан Мирчев
Трансферна бомба: Клуб от Суперлигата взима ключов защитник на ЦСКА
Люис не успя в спринта, Антонели бе твърде силен и взе победата
Англия не се страхува от Мексико и „Ацтека“ – Деклан Райс: Идваме да си свършим работата
Ясно е бъдещето на Лука Модрич
Мачовете по телевизията днес, 4 юли
Кейн изчисли: Перфектен сезон със 72 гола, но искам още!
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Велислав Величков: Обвинението срещу кмета на Варна е пълен провал на прокуратурата
Румен Радев събра министри и депутати на закрита среща в Сандански
Д-р Малчев: Осем хеликоптера са напълно достатъчни за спешната помощ у нас
Откриха следа от Наталия и Асен
Любослав Костов: Животът е твърде кратък, за да го изживеем на колене
Карадимов, КЗК: Заварихме една икономика, която е тежко деформирана
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл