Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН не е плащал пенсионни осигуровки на командировани свои служители и в продължение на 5 години не е предоставял на други работно облекло и безопасни условия на труд.
Обвиненията отправиха бивши и настоящи служители на института пред БНР.
Ръководството отрича обвиненията и смята, че оплакванията са продукт на завист към успехите на "най-силното звено на БАН“.
Институтът е отговорен за редица нарушения на трудовото законодателство, които могат да се окачествят като "репресии“, смята председателят на синдиката там Димитър Керанов.
Той визира дисциплинарни уволнения, непризнаване на диплома, двоен стандарт по освобождаване и наказания.
Служители също твърдят, че институтът нелегитимно е спрял да плаща пенсионните осигуровки на свои служители, които работели по международни програми в големия руски изследователски център в Дубна.
"Виждаме извадки от НОИ за трима души. Те са част от десетки хора, на които не са внасяни осигурителните вноски за много дълги периоди от време“, твърди Стоян Мишев, вече бивш служител на БАН, работил в Дубна.
От ръководството на института обаче отклоняват обвиненията и твърдят, че няма как да осигуряват служителите, защото те не са командировани в Русия от самия институт.
Зам.-директорът му Лъчезар Георгиев е категоричен, че няма проблеми в управлението.
"Ядреният институт не изпраща свои служители в Дубна. Те се изпращат от държавен орган – Агенцията за ядрено регулиране. Служителите ползват неплатен отпуск, защото в Дубна сключват трудови договори и там те се съобразяват с трудовото законодателство в Русия. Няма възможност те да бъдат осигурявани от ядрения институт, когато са в неплатен отпуск. Единствената възможност е да бъдат осигурени по наредбата за самоосигуряващите се чрез Агенцията за ядрено регулиране“, обясни той.
Институтът може да изпраща служителите си в Дубна за максимален срок от 3 месеца, в които изплаща осигуровките им. По нататъшни командировки минават през АЯР, допълни Георгиев.
Според Стоян Мишев обаче това не е така и статутът е неуреден.
"Аз имах трудов договор с Института за ядрени изследвания. Хора от Чехия и Полша, които работят в Дубна, имат трудов договор с изпращащата ги организация. Те получават осигуровки от изпращащия ги институт или университет. Това правно може да стане – с колективен трудов договор или допълнително споразумение със страните“, оспори Мишев думите на зам.-директора.
Недоволните учени се оплакват, че са били принуждавани от ръководството да подписват искания за неплатен отпуск, с които е било уреждано заминаването им в Русия.
Георгиев отрича за такава принуда, като според него институтът е давал „приятелски съвети“ на служителите, защото в противен случай те е трябвало да бъдат уволнени по време на работата си в Русия.
Извън казуса с командировките, Инспекцията по труда установява редица нарушения в ядрения институт на БАН в последните 3 години. Сред тях са пропуски в мерките за предпазване здравето на работещите, а наред с това и нарушения, свързани с отпуските. Издадени са и два акта за нарушения.
"Да, има проверки, което е съвсем нормално. Нарушенията са например липсващи подписи в трудова книжка, неща които не затрудняват работата на института. Предписанията от проверките са изпълнявани в срок. Към момента няма констатации за нарушения“, заяви Велислава Павлова, която е началник на отдел "Човешки ресурси" в института.
Тя уточни, че ръководството обжалва в съда и двата акта, като едното дело вече е спечелено.
Зам.-директорът Георгиев уточни, че констатацията на това нарушение е атакувана в съда и отрече обвиненията.
Според него институтът за ядрени изследвания е най-силният в БАН и заради завист някои хора се опитват да му пречат.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
България дава седем пъти по-малко от Европа за наука, а роботите не са приоритет
Британските фабрики се сблъскват с най-силния стрес във веригите за доставки от 2022 г.
"Роснефт" съобщи за "перфектна буря", изяла 73% от печалбата през 2025 г.
Димитър Зоров: Производството на мляко в България вече е нерентабилно
Китай препродава рекордни количества втечнен газ с добра печалба
Водещите германски институти понижиха прогнозите си за растежа през 2026 и 2027 г.
Паркът за мечки в Белица отваря врати: Животните се събуждат от зимен сън
Задържаха седем души при акция срещу купения вот в Ботевградско
Кабинетът "Гюров" създаде Кризисен щаб за контрол на цените на горивата и стоките
Над 45 200 българи поискаха компенсацията от 20 евро заради скъпите горива
Марин Райков за нотата от Иран: България не е във война, над страната ни не летят бойни самолети
Греъм Потър хвали Швеция
Локо Пловдив получи 1800 билета за Ботев Пловдив
Ще играе ли Меси на Мондиал 2026?
Марк Кукурея сменя Челси с колос
Огромни звезди пропускат Мондиал 2026
Инфантино тъжи за Боби Михайлов
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
4 поверия за Лазарска задушница
МВнР успокои за нотата от Иран: Не е повод за по-високи нива на притеснения
Варна: Рестарт на поръчката за нова сграда на МГ, финансиране все още няма
Форум във Варна търси решения за активизиране на младежката заетост
Иран заплаши България
Спипаха пиян и надрусан зад волана посред бял ден във Варненско
БОК номинира варненеца Иван Иванов за най-добър млад спортист на Европа
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.