По случай Деня на народните будители – 1 ноември, Националният исторически музей (НИМ) обявява седмица, посветена на празника, която ще се проведе от 29 октомври до 2 ноември.
В седмицата на будителите ще бъдат провеждани учебни часове в специална зала на музея, наречена "Старото школо". Децата ще се потопят в атмосферата на Възраждането като изкарат един учебен час по "взаимоучителната метода", въведена и прилагана от д-р Петър Берон, Неофит Рилски, Васил Априлов.
При това – в класна стая, подредена като от втората половина на XIX век – с дървени чинове и катедра. На първия ред ще седнат най-малките - както е било тогава, а по-големите ученици ще влизат в ролята на "показвачи" и "чиноначалници".
Най-любопитно за тях безспорно ще бъде да видят т. нар. "затвор" – помещение зад катедрата на даскала, в което са отпращани за наказание непослушните ученици.
Акцент на седмицата, посветена на народните будители, ще бъде "Рибният буквар" на д-р Петър Берон от 1824 г., който също може да се види в НИМ.
Освен това в експозицията се намира един от първите преписи на "История славянобългарска” и "Неделника” на Софроний Врачански от 1806 г.
Часовете за занятия в "Старото школо" са организирани от Детския образователен център на НИМ и са за деца от предучилищна възраст и от първи до четвърти клас. Часове на занятията - 10.00, 12.00 и 14.00 ч.
По случай празника от 29 октомври до 2 ноември (включително) в Националния исторически музей се предлага и екскурзоводна беседа на тема: "Нашето славно минало". Предварителна заявка за беседата на тел. 955 42 80.
Част от празничната програма ще бъде премиерата на стихосбирката "Диви коне" от Тоня Стойкова, служител на НИМ, в Детския център, от 11,00 часа на 31 октомври 2018 г.

Estée Lauder ще съкрати още 3 хил. служители в продължаващото преструктуриране
Производството в САЩ остава стабилно, показателят за разходите бележи четиригодишен връх
Уорш е напът да поеме разединен Фед, който се отдалечава от понижаване на лихвите
Тръмп: Иранците искат неща, с които не мога да се съглася
Големият брат продължава да гледа света през очите на стейбълкойните
Мерц загуби трудно спечеленото благоразположение на Тръмп
Академията забрани ИИ актьори и сценарии в наградите "Оскар"
Късна емисия
Трифонов: Господин Радев, къде е референдумът за лева?
Тази "здравословна" вечеря може да съсипе съня ни
Небето над Панагюрище пламна в чест на героите от Априлското въстание (+ВИДЕО)
Звезда на Монако заби секси мажоретка + СНИМКИ
Никола Цолов тръгва пръв в спринта в Маями
Пилар Рубио
Левски не успя, но Локо разнебити Добруджа
Бомбастична новина от "Герена": Племенник на Маджо става шеф в Левски
Нова драма между Иран и ФИФА за Мондиал 2026
Дневен хороскоп за 2 май, събота
Бретонът се завръща, но в по-ефирна форма за лято 2026
3 различни рецепти за Гергьовден
Кога се пада Черешова задушница
10 пролетни рецепти за 1 май
Критични дни през май за всяка зодия
Тръмп: Не съм доволен от новото предложение на Иран
Черно море Тича загуби в Плевен. Трети мач ще определи полуфиналиста
Новата седмица започва със съществено затопляне
Слави Трифонов към Румен Радев: Къде е референдумът?
Йотова обяви кога стартират консултации с партиите
Проблеми за Никола Цолов в Маями
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби
Разкриха мистерията на „малките червени точки“ в ранната Вселена
Магнитните дъги на Слънцето: Как се раждат облаци с размерите на планета
Кога започва болестта на Алцхаймер: Установиха възрастта на първите незабележими промени
Роботи за багаж спасяват японските летища от недостига на персонал