Четиричленно българско семейство загина в самолетна катастрофа в Северна Македония във вторник. Имената на жертвите не са официално обявени, но по данни на македонските медии жертвите на инцидента са Георги Бошнаков на 49 години, съпругата му Калина на 47 г. и двете им дъщери.
Причините за катастрофата едва ли ще станат известни скоро, но вече са готови и първите версии за трагедията. Експертите започват разследването на въздушната трагедия с проучване на пилота, подготовката му, състоянието на самолета и метеорологичните условия. Не е изключено и съчетание между лошото време и пилотска грешка."За този тип летателен апарат и облаци, които са със силна турбуленция, с големи възходящи и низходящи течения, е забранено влизането в такива облаци. Това е изключително опасно, тъй като скоростта на потоците е толкова голяма, че може да доведе до срив на самолета и разрушаване още във въздуха", обясни по-рано през деня в ефира на телевизия Bulgaria ON AIR главният асистент по безопасност на полетите в Техническия университет Марин Петров.
Той обясни, че според правилата на ГД ГВА пилотът на катастрофиралия малък самолет е имал любителски лиценз да пилотира малки самолети, който му позволява да превозва семейството си, а подобен лиценз се придобива след курс от няколко месеца, който включва 140 часа теория и 40 часа практика.
На този етап Северна Македония не е поискала помощ от България за разследването на инцидента. Българският министър-председател Бойко Борисов обаче заяви, че наш хеликоптер е в готовност да тръгне към мястото на инцидента.
След като бъде извършена аутопсия на загиналите, държавата ни има възможност да окаже съдействие за прибиране на тленните им останки. Вътрешният министър Младен Маринов обаче уточни, че не може да се ангажира с краен срок за идентификация на телата.
В посолството ни в Скопие още снощи е сформиран кризисен щаб и нашият генерален консул ще присъства на разпознаването на телата.
Както е известно, вчера следобед самолет "Чесна", регистриран в Германия, се разби час след като излетя от Охрид за София. Пилотът е поискал да кацне в Скопие заради лоши метеорологични условия. Малко след това обаче решил да продължи към България. Преди да изчезне от радарите пилотът съобщил за силна турбуленция.
Станимир Лешев, главен директор на Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация", уточни, че катастрофиралият самолет е регистриран в Германия. Затова се очаква и от там повече информация за самия самолет и дали той е преминал технически преглед в срок.
По думите на Лешев 276 души в България притежават лиценз за пилот любител. Малките самолети са около 146, а от марката на катастрофиралия самолет "Чесна" са 35.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Скандално: Заведение не пуска клиенти в тоалетната, праща ги да ползват в съседен магазин
Четири китайски зодии оставят трудностите в миналото на 6 април
От HelpBook: Множество обяви за търговия с животни, нужен е контрол
"Лудогорец" победи ЦСКА 1948 с 3:0 и съкрати дистанцията до върха
"Селта" подчини "Валенсия" с обрат в голово шоу
От ЦСКА 1948: Мачкахме Лудогорец, но дузпата...
Хьогмо: Лудогорец игра солидно
Лудогорец не сбърка и притисна Левски до стената
Симеон Николов с нова загуба
Уайлдър със смразяващи думи към Антъни Джошуа
ВИДЕО: Саутхямптън – Арсенал
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 – 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Вучич обмисля модела Румен Радев, в открит съюз с играча на Кремъл Вулин
САЩ изчерпват запасите си от стелт ракети JASSM-ER
Как пандемията от COVID-19 се превърна във втори провал за Ерик Клептън и вероятно последен
Плугчиева: Споразумението с Украйна е подписано без да бъде съгласувано с президента
Чаша-две вино дневно може да забави стареенето при мъжете – но не и при жените
Напрежението между САЩ и Европа поставя под въпрос бъдещето на НАТО
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация