Национална стратегия за детето няма да има! Решението на Борисов
В "България сутрин" психологът и бивш зам. председател на Агенцията за закрила на детето Христо Монов и юристът Николай Колев от Национална асоциация "Поход за семейството" се обединиха около мнението, че стратегията задължително трябва да бъде преправена. Монов сподели, че най-големият проблем на децата у нас е тяхното благосъстояние. Според него 48 процента от тях живеят в бедност, а на прага са още 20.
"Лошото е, че това управление се страхува да прави реформи. То слуша улицата и не прави нищо, включително и по един такъв стратегически документ. Пред обществото има нови предизвикателства в грижата за децата ни. Тази стратегия има своите проблеми и може да бъде преработена. Най-големият проблем на децата е тяхното благосъстояние - 48% живеят в бедност, а на прага са още 20. За съжаление правителството бяга, когато има проблем. Сега нямаме стратегия за детето, не се случва нищо със закона за закрила на детето, няма реформа в детското и младежко правосъдие. Третираме ги със закон от 58 година", обясни психологът
Николай Колев пък бе категоричен, че родителите чувстват заплаха за личното си пространство заради тази стратегия. Той също така допълни, че актът е взаимстван от много други извън пределите на България и няма как да отговаря на действителността у нас.
"Изтеглянето на акта е сигнал, че има някакъв проблем. Комуникацията между институциите и обществото не е достатъчно добра. Има проблем в духа на стратегията. Много неща са взаимствани от други актове по света. Във философията на този документ родителите не присъстват по никакъв начин. Стратегията е политически акт и е нормално държавата да се интересува какво се случва с децата. Трябва да има визия, но институциите трябва да служат на обществото. Основният проблем е, че родителите чувстват заплаха за личното си пространство", каза Колев пред Bulgaria ON AIR.

Индексите на БФБ се оцветиха в зелено, с изключение на beamX
Европейските индекси се понижиха след нова порция отчети и геополитическо напрежение
Москва е обект на мащабни прекъсвания на мобилния интернет
Revolut получава банков лиценз във Великобритания
Държавата прекрати обществена поръчка за ремонт на двигатели за МиГ-29
ЕС е платил допълнителни 3 млрд. евро за енергоресурси заради кризата в Близкия изток
Песков: Русия предупреди Турция за планове на Киев за диверсии по газопроводите
МВнР: Българите в Ливан да напуснат възможно най-скоро
Пропадна част от мост на пътя Свиленград - Капитан Андреево и ограничи движението
САЩ няма да искат от България бази за операции в Иран, увери Запрянов
Топ новина за Славия
Майкъла изчисли дузпата за Левски в проценти
Шмайхел: Тудор унищожи кариерата на младия вратар
ПСЖ се прицели в нова суперзвезда
Експерт отсече: Чиста дузпа за Левски!
Юве има нова трансферна цел
Пролетен хороскоп за всяка зодия
„България Еър“ предлага билети на атрактивни цени за шест европейски дестинации до 27 март
Дневен хороскоп за 12 март, четвъртък
Тест: Изберете цвете и вижте какво ви очаква през пролетта
7 поверия за късмет на петък 13
Традиционен родопски клин
България изгражда първия радиотелескоп, част от европейската мрежа LOFAR
Румъния каза "да" на САЩ, ще използват базата близо до Варна за операции в Близкия изток
И утрешния ден ще е слънчев
Над 2,5 млн. лв. приходи от нощувки във Варненско през януари
Запрянов увери, че Гръцката батерия "Пейтриът" вече ни пази
Разногласия между НАСА и SpaceX застрашават кацането на Луната
Слънцето не се връща към изходно състояние след всеки минимум на активност
Пътуване във времето: Можем ли погледнем в миналото, или да „отскочим“ до бъдещето
Какво причинява на мозъка ни спането с мобилен телефон до главата?
ООН: Търсенето на критични минерали ще се утрои до 2030 г.
Силният слънчев цикъл свали сателит на НАСА години по-рано от очакваното