Протестът на собственици на заведения срещу по-строгите Covid мерки в центъра на столицата продължава. Той е подкрепен и от редица други браншове. Демонстрацията започна на площад Народно събрание, след което протестиращите се преместиха пред Министерския съвет, където поискаха оставките на служебните министри на здравеопазването и на туризма Стойчо Кацаров и Стела Балтова.
В началото на демонстрацията депутатите Мая Манолова и Арман Бабикян от "Изправи се БГ! Ние идваме", както и Тошко Йорданов, Ивайло Вълчев, Любомир Калимански от "Има такъв народ" се опитаха да излязат сред протестиращите, но бяха изгонени и освиркани.
Евгени Беневречки от Федерацията на таксиметровите шофьори изрази категоричния глас на протеста: „Не ги искаме тука. В затвора ги искам!".
"Хората са абсолютно прави да са настроени така срещу всички политици. Виждате какво се случва в залата (на парламента - бел. ред.). Карат се за бюджета от сутринта до вечерта“, коментира Николина Ангелкова от ГЕРБ, цитирана от БНР.
Протестиращите не са съгласни с това, че нощните клубове и дискотеките ще затворят, а заведенията и игралните зали ще работят с ограничено работно време от 7 до 23 часа. От Асоциацията на заведенията припомниха, че близо 50 хил. души не са получили компенсации от предишното затваряне.
"Ние няма да спазваме мерки, ще има гражданско неподчинение до момента, в който не бъдат изготвени социално-икономически мерки, за да сме сигурни, че този път няма да останем на улицата", посочи председателят на Асоциацията Ричард Алибегов.
По думите му тези мерки трябва да бъдат изготвени с браншовите организации. "Докато това не се случи, ние няма да спазваме нищо. От днес ще протестираме всеки ден във всеки град, докато това безумие не спре. Тази мярка за затваряне на заведения не води до абсолютно нищо. Или се затваря всичко за кратко време, или не се затваря нищо. Измислени мерки не спазваме", добави Алибегов
От Асоциацията на заведенията призоваха политиците да се върнат в парламента и да гласуват "поне един милиард лева" компенсации за затваряне на заведенията. В актуализацията на бюджета се предвижда сумата да бъде между 420 и 430 милиона лева.
Протестиращите носят плакати с надписи - "Който затваря, трябва и да плаща".
Шествието се отправи по бул. „Дондуков“. В центъра на столицата - по ул. „Раковски“, по бул. „Цар Освободител“, както и по бул. „Дондуков“ движението е силно затруднено.
Протестът се подкрепя и от други браншове. Преди часове две големи туристически организации сформираха кризисен щаб за спасение на сектора. Те разкритикуваха отново въведените ограничения за работа на заведенията, а председателят на Сдружението на заведенията Емил Коларов каза, че националният протест в София днес е част тези опити.
По-рано днес служебният министър на здравеопазването Стойчо Кацаров обяви, че въпреки протестите заповедта с новите ограничителни мерки няма да бъде променена.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца
Империята на ислямската гвардия ще спечели най-много от отмяна на санкциите срещу Иран
Иран пак затвори Ормузкия проток
Венеция удря туристите с нова шокова такса до 50 евро
14-годишен футболист почина по време на мач
Вулканът Семеру изригна: Миньор е с тежки изгаряния
Стана ясна заплатата на легендарен треньор, ако се върне в Атина
Спортът по телевизията днес, 21 юни
Мачовете по телевизията днес, 21 юни
Германия удари Кот д'Ивоар в 94-ата минута и спря прокобата
ПО МИНУТИ: Германия - Кот д'Ивоар 2:1
Валенсия нашамари Барса в баскетболния финал в Испания
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
Дневен хороскоп за 21 юни, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 22 - 28 юни
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Нидерландия разби Швеция с 5:1 на Мондиала
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Седмичен хороскоп 22 юни - 28 юни 2026
Зеленски върна отличието "Орден на Белия орел" на Полша
Утре настъпва Астрономическото лято
Цените на горивата у нас вървят надолу
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни