Двустранните отношения между България и Виетнам се развиват възходящо и е налице потенциал за тяхното задълбочаване.Това заяви министър-председателят Стефан Янев по време на срещата му с вицепрезидента на Социалистическа република Виетнам Во Тхи Ан Суан в Министерския съвет.
По думите му и за двете страни ще бъде от полза да търсят възможности за разширяване на зоните от традиционен интерес за икономическо сътрудничество.
В рамките на разговора беше поставен акцент върху възможностите за насърчаване на търговските връзки между България и Виетнам и на двустранните бизнес контакти, което ща даде благоприятно отражение и върху инвестициите. В отговор на проявения интерес от виетнамска страна относно възможностите на България за производство на суровини от хранително-вкусовата промишленост, на срещата беше изразено желание да бъде обменен опит в тази сфера и да се търсят нови възможности за сътрудничество, съобщиха от правителствената пресслужба.
Образованието и културата също бяха откроени на срещата като ключови сфери, в които България и Виетнам имат потенциал да задълбочат партньорството си. В контекста на 70-годишнината от установяването на двустранните дипломатически отношения, чествана през изминалата година, беше поставен акцент и върху значението на връзките между хората. Подчертано беше приятелството между двата народа и взаимното уважение, които имат богата история в продължение на повече от седем десетилетия.
Министър-председателят Стефан Янев приветства сключените през последните години основополагащи споразумения между Европейския съюз и Виетнам, включително в сферата на инвестициите и търговията, които превръщат Виетнам в модел за развитието на отношенията на ЕС с държавите от Югоизточна Азия. Българският премиер открои ползите за България и Виетнам от взаимодействието между ЕС и държавите от АСЕАН. Янев беше категоричен, че наред с това двустранните контакти на най-високо ниво трябва да продължат да бъдат все така активни, за да може двете страни да се възползват в максимална степен от ползите от задълбочаване на сътрудничеството си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 приключи сесията с лек ръст преди изтичането на ултиматума на Тръмп към Иран*
Пакистан поиска от Тръмп двуседмично удължаване на ултиматума към Иран
В. Симов: До месец след края на войната при цените на горивата ще има облекчение
Цената на сорта Брент удари рекордните 144 долара за барел на ключовия физически пазар
Жилищният пазар у нас се пренастройва към умерени темпове на ръст
Новият граничен пункт между България и Северна Македония получи одобрение от МОСВ
Времето в сряда: Дъждовно с температури до 20 градуса
Хороскоп за 8 април: Успехи в работата за Овните, Телците и Близнаците
Рецепта от тефтера на баба: Агнешко във фолио на фурна
Кога и защо да спадаме налягането в гумите?
Строителна техника и камиони в Драгалевци: Шум, мръсотия, прахоляк
Боядисването на яйца за Великден - какво символизира всеки цвят
Спортът по телевизията днес, 8 април
Мачовете по телевизията днес, 8 април
Янис би близо до преминаване в тим от Флорида
Везенков и Дорси наказаха брутално Реал Мадрид
Барселона - Атлетико Мадрид
Позабравен герой зарадва Арсенал! Кай Хаверц шокира Споргинг в края
Пълнени яйца с гуакамоле
15 подправки препоръчани от нутриционисти и диетолози
Дневен хороскоп за 8 април, сряда
10 рецепти за вкусен козунак за Великден
Хубавото се подрежда за 3 зодии след 7 април 2026
Къде започваш: от дизайнерския план или от материала?
Тъжна вест! Почина Мирча Луческу
Черно море победи Славия в Елитната до 17 години
Демонстрираха системата за компютърна обработка на изборните резултати
Курсанти от ВВМУ се обучават на кораб „Св. св. Кирил и Методий“
Белият дом: Само Тръмп знае какво ще предприеме към Иран
Превозвачите и управляващите се разбраха, протести няма да има
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)
Планетата е пренаселена: Идеалният брой хора е 2,5 млрд., сочи ново проучване
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето