Българите от Украйна, които идват у нас, не са бежанци - те идват в своята прародина. Те идват у дома. Правителството трябва да положи усилия и да приложи мерки не просто като към бежанци или като към хора, които се нуждаят от специална международна закрила.
Това че чете в позиция на ВМРО, която идва в отговор на разпространената информация от правителствения пресцентър, че правителството реши да удължи до 15 април възможността хората с чуждо гражданство или без гражданство, напуснали Украйни и влезли и останали на територията на България, да получават временна закрила, пише БГНЕС.
Нужни са координирани действия за трайното заселване на тези хора в България, особено вземайки под внимание данните от последното преброяване на населението от 2021 г. Според него българите в настоящото българско териториално землище са се стопили с 10% за 10 години до 6 520 314 души.
В същото време работодателите говорят от години за застрашително нарастващия дефицит на квалифицирана работна ръка в много сфери. Тези фактори в комбинация със засилващия се регионален дисбаланс и все повече обезлюдяващи се малки и средни по големина населени места са все предпоставки за обръщане на фокуса от бежанската криза към перспективата за трайното заселване на българите от Украйна на територията на България.
Всичко останало е поредната симулация на дейност и поредния политически ПР на гърба на страдащите наши сънародници и събратя православни християни.
Ние от ВМРО от години говорим за нужната държавна политика по отношение на българите в Украйна. В настоящата ситуация смятаме, че голям ефект върху демографското развитие на страната би имало и заселването на хора с украински произход. Затова предлагаме следните мерки.
1. Законодателни промени и незабавно приемане на карта „Българин“, валидна за граждани на Украйна от български етнически произход.
2. Национална програма за осигуряване на трайна заетост.
3. Ангажиране на държавните и общинските предприятия с осигуряване на заетост.
4. Класифициране на всички пристигащи в България – образователен и социален статус.
5. Създаване на регистър с нужните на регионите и общините експерти и специалисти.
6. Легализация на всички документи – дипломи, квалификации, трудови книжки и др. и приравняването им към българското законодателство.
7. Разселване в обезлюдените райони - Северозападна България, Странджа-Сакар и др.
8. Оземляването и адаптацията на пристигащите от Украйна.
9. Осигуряване на възможности за адаптация на децата в детски градини, средни и висши учебни заведения.
10. Ускорено издаване на статут за постоянно пребиваване в България за граждани от Украйна, които не са от български етнически произход.
11. Безплатни езикови курсове по български език и преквалификация на всички желаещи да работят в нужните на българския бизнес професии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
IBM представи технология за производство на чип под 1 нанометър
Потребителите избраха А1 за любима марка в телекомуникациите за осма поредна година
Надзорният съвет на НОИ одобри бюджета на ДОО с по-високи осигурителни прагове
Внедряването на технологии в строителните процеси ще ускори изпълнението на сложни инфраструктурни проекти
Банки ще удължават срока за обмяна на левове в евро без такси след юни
Инфлацията в САЩ скочи до тригодишен връх
Цената на петрола пада след войната в Иран
България и Полша задълбочават сътрудничеството в икономиката, отбраната и високите технологии
Уволниха директора на НДК Андрияна Татарова
КС отмени решението за присъединяването към "Съвета за мира" на Тръмп
Улрик Бокеме и Жури де Соуса в тежък сблъсък на SENSHI 32 Grand Prix
Левски си отдъхна: Сампдория се отказа от Хулио Веласкес
Ще се завърне ли в елита? Берое продължава с ударната селекция
От Саудитска Арабия дават милиони за Суле, но той отказва да напусне Европа
Трансферен удар: Арсенал взима национал на Англия
Новото оръжие на ЦСКА: Кой е Жоел Цварц и защо го сравняват с Лукаку?
ФИФА извади Непал от международния футбол
Сивата коса може да ви направи по-елегантни – ако знаете как
Марс преминава в Близнаци на 28 юни: Постигаме успехи, но внимаваме и за заблуди
Таро карти за юли за всяка зодия
5 техники за самомасаж, които облекчават болката и отоците
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Цветове, които оживяват: Новата Micro RGB технология на Samsung идва в България
Все повече морски специалисти избират работата на брега
Писателката Евгения Динева гостува във Варна и Шумен
КПС Астери с 13 медала от състезанието "Млад спасител" във Варна
Николай Попов за трагедията на "Тракия": Версията със спукана гума е лъжа, истината е жестока
Минималните осигуровки се вдигат за първи път от 10 г.
ОбС Варна намали с 50% средства за проектиране на детски площадки заради съмнения за силно завишени цени
Представиха първия в света теснолинеен влак на водород
Астероид ще прелети край Земята този уикенд
Кометата 3I/АTLAS може да е сред най-древните обекти, преминавали през Слънчевата система
Марсоходът на НАСА откри вещество, което е в основата на живота на Земята
Откриха изгубен фрагмент от труд на Архимед: Може да възстанови древно знание
Телескопът ALMA откри „семейство“ от девет звезди в процес на формиране