Служители на отдел „Икономическа полиция“ в ГД „Национална полиция“ са извършили проверка във връзка със сигнал за сключен от предходното ръководство на УМБАЛ „Александровска“ ЕАД договор през 2020 г. за строително-монтажни работи в сграда на една от клиниките предвид наличието на отпуснати целеви финансови средства от Министерство на здравеопазването (МЗ).
Хронологично е установена следната фактическа обстановка:
През декември 2019 г. са сключени два договора за предоставяне на целева субсидия за капиталови разходи между УМБАЛ „Александровска“ ЕАД и МЗ, на стойност над 3 млн. лв., като Изпълнителят - УМБАЛ се задължава в срок до 31 януари 2020 г. да проведе обществена поръчка по ЗОП. На практика обаче, обществената поръчка е обявена на 6 февруари 2020 г., а решението за избора на изпълнителите по ЗОП е обявено на 8 юли - закъснение от почти половин година в нарушение на срока по двата договора. Въпреки това, представители на УМБАЛ са сключили договор за разходване на споменатите средства с търговско дружество с предмет строително-ремонти дейности по сграда на Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести. Съгласно договора, на дружеството е била преведена авансово сума в размер на 596 620, 94 лв.
Същевременно, в периода от обявяването на обществената поръчка на 6 февруари 2020 г. до 18 декември 2021 г., от УМБАЛ не са били предприети действия за получаване на необходимите строителни книжа за изпълнение на сключения договор и ремонтни дейности не са започнати.
Установеното нарушение на срока по сключените договори с Министерство на здравеопазването налага средствата да бъдат върнати на ведомството, като на 10 февруари т.г. МЗ е изискало от УМБАЛ „Александровска“ ЕАД в едномесечен срок да възстанови изцяло преведените финансови средства по двата договора. На искането на УМБАЛ търговското дружество - Изпълнител да възстанови преведения аванс в размер на 596 620, 94 лв. е получено възражение с аргумент, че неизпълнението е по вина на Възложителя, тъй като Изпълнителят е имал готовност да изпълни ремонтните дейности.
Във връзка с установените по документи факти, ГДНП предлага преписката да бъде изпратена в СГП с мнение за образуване на досъдебно производство за извършено престъпление по чл. 219 от НК.
В рамките само на седмица това е втора приключена от ГДНП проверка, свързана с УМБАЛ „Александровска“. Припомняме, че при първата проверка заключението на разследващите бе че е налице основание за започване на досъдебно производство по чл. 219 от НК за сключване на неизгодна сделка и безстопанственост и чл. 282 от НК за неправомерно облагодетелстване от изпълнителя на строително ремонтните дейности.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Киев натиска за преговори, Кремъл признава, че няма резерви за кризата с горивата
Икономист: Великобритания повтори грешките на ЕС след Brexit
И след възстановяването на икономиката лятната почивка е невъзможна за много гърци
IT предприемач: България и регионът ще внедряват новите технологии по-бързо
Кадър на деня за 23 юни
Разпродажбите на технологични акции разтърсват пазарите, Nasdaq спадна с 2%
САЩ поставиха условие пред България за отпадането на визите
Кабинетът обсъжда увеличение на социалната пенсия и параметрите на бюджета
Рецепта за освежаващо ледено кафе
Тигровият комар се е настанил трайно в Гърция и носи опасност от денга, чикунгуня и Зика
Тухел мрънка след издънката на Англия
Манчини за чакан в ЦСКА: Техничен, бърз и има характер
В Локо София чакат бивши на Ботев и Арда
ЦСКА излиза днес за най-сериозната си контрола
Иска го и ЦСКА: Лудогорец рязко охлади Левски за Чочев
Мистерия? Левски загатна за привличането на испанец
Нумерологична прогноза за 24 юни
Днес е Еньовден!
Мълчана вода и обичаите на Еньовден
Пикантни рулца от пушена сьомга с крема сирене
Дневен хороскоп за 24 юни, сряда
Нумерологична прогноза за юли 2026
Времето във Варна на 24 юни 2026
"Войната" по пътищата взе една жертва за последните 24 часа
Огнеборците са реагирали на 151 сигнала през последното денонощие
Честваме празника Рождество на свети Йоан Предтеча и паметта на свети Никита Ремесиански
В парламента изслушват Иван Шишков заради Баба Алино
Англия се издъни срещу Гана. Хърватска и Колумбия с победи
Рядко небесно явление: Марс преминава през звездния куп Плеяди
Любопитно: Земни патогени оцеляват при марсиански условия
Астронавти ще ремонтират роботизираната ръка на МКС в открития космос
Космическият телескоп „Нанси Грейс Роман“ на НАСА вече е във Флорида
Китайски студенти разработват мисия до астероида Апофис
SpaceX подготвя мистериозна мисия с нова капсула за завръщане на Земята