Осемкратният рали шампион на България и организатор на обучения за пътна безопасност Димитър Илиев влиза в екипа на премиера Кирил Петков като съветник по пътната безопасност.
"Това е кауза, която се опитвам от много години да развивам и по някакъв начин да представям на хората проблемите, с цел по-доброто им разбиране и осъзнаване на рисковете. Когато човек познава законите на физиката и знае как влияят върху автомобила, предметите вътре в автомобила - той много по-добре осъзнава какво трябва да бъде неговото поведение", каза Димитър Илиев в студиото на "България сутрин".
Той ще настоява за спешни ремонти на най-опасните черни точки в България.
"Това са местата с аквапланингите - Кресна, Микре, пътят Русе-Бяла. Другото, което много искам да се случи у нас, е всички да започнем да носим колани на задните седалки. Дълги години в България не се ползваха колани на предните седалки, в един момент се каза, че това става приоритет и ще се следи за него. Започваме засилен контрол за предпазни колани, обезопасителни столчета. Започваме контрол за мобилните телефони, които са се превърнали в пандемия", допълни Илиев в ефира на Bulgaria ON AIR.Съветникът на премиера подчерта, че телефоните са опасни най-вече за пешеходците.
"Не искам да говоря за контрол като нещо, с което да плашим хората, защото ако ние си спазваме правилата и законите - е нещо хубаво. Контролът е опасен за арогантните шофьори, които с действията си застрашават другите, които спазват законите. Много е важно човек да не си преписва суперсили, които не притежава", категоричен е Димитър Илиев.
Рали шампионът заяви, че ще се направи ревизия, както и осъвременяване на учебната методика от най-ранната детска възраст до учебните центрове, където ставаме шофьори.
"Това, което произвеждаме като шофьори, не са достатъчно подготвени. В България има едно усещане да си "уредя" шофьорската книжка, а не да се науча. Това, което трябва да направим, е хората да искат да се научат, да осъзнаят отговорността, защото говорим за човешки животи. Не са важни глобите, а възпитателният ефект", поясни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
SOFIX с 0,35% седмичен ръст до 1 223 пункта
Изборите в Унгария може да сложат край на ерата на Орбан и да променят мястото ѝ в Европа
Българският стартъп за женско здраве Womeno се готви за борсов скок
Европейските борси затвориха със спад при опасенията за пропукване на примирието в Иран
Щерю Ножаров: БНБ трябва да се въздържа от резки движения подобно на ЕЦБ
Енергийният шок вече определя финансирането за центровете за данни в Азия
Граждани питат, кандидат-депутати отговарят: Как ще се реформира съдебната система
МЗ: 101 са заболелите от морбили в България
Избори 2026: Правосъдие и сигурност - партиите с червени линии за ВСС и Сарафов
Гренландия отвърна на Тръмп: "Не сме парче лед"
Позициите на БСП, "Прогресивна България", "Възраждане" и ПП-ДБ за съдебната реформа и промените в Конституцията
От 15 април автобус №65 ще свързва метростанция "Красно село" и "Бояна"
В Реал Мадрид се готвят за бой над Байерн
Илиан Илиев каза как успя да спре Лудогорец
НА ЖИВО: Левски – Арда 0:0, спорен червен картон за гостите
Хьогмо мрънка и се оправдава. Още вярва, че Лудогорец ще е шампион
Ман Сити продава звезда за 40 млн. паунда
Лудогорец с нова издънка, Левски докосва титлата
Италиански козунак със стафиди
Великденска салата с пъдпъдъчи яйца
Обичаите на Велики петък
„Стоичков – Имало едно време в България“ е официалното заглавие на филма за Христо Стоичков
5 забрани на Разпети петък
5 топ тенденции в маникюра за специални поводи през пролет 2026
Светкавица удари самолет край Варна
Етно-джаз концертът „Посока" на Калина Андреева гостува във Варна
Как да запазите младежкия вид на кожата около очите
Черно море спря серията на Лудогорец и се доближи на точка от петото място
ВАС отказа да спре делото за освобождаването на Андрей Гюров от БНБ
Гришо може да започне от квалификациите на "Ролан Гарос"
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди
Откриха гигантски „океан“ до черна дупка, трилиони пъти по-голям от земните
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро
Удари по Луната: Екипажът на „Орион“ видя нещо уникално
Мисия „Артемида II“: 7 любопитни факта за екипажа, полета и пътуването около Луната
Скрит фрагмент под Калифорния може да предизвика разрушителни земетресения