Личните лекари повече няма да отговарят на повиквания на пациенти в извънработно време и през почивните дни. Само дежурните кабинети ще приемат хората, които имат нужда от помощ, предвиждат промени в новия Национален рамков договор.
От години великотърновци са свикнали да не търсят личните си лекари, ако получат здравословен проблем или криза през нощта, в събота и неделя. В тези случаи пациентите се обръщат към екипите на Спешна помощ.
"В Спешното ходих един път, с гъби се бях натровила. Повръщах и тогава отидох вече в новата болница, беше вечерта. Не съм помисляла за джипито, направо отидох", споделя Надежда Ламбева.
"Джипито не може да преглежда събота и неделя, има нужда от почивка, разбира се. Въпросът е до организация на работата, защото в Спешна помощ чаках половин ден да ме приемат в болницата - точно толкова – с язва, голямо чакане беше - 4 часа", жалва се Върбан Върбанов.
Дежурните кабинети са тези, които поемат пациентския поток в извънработно време. Във Велико Търново има един дежурен кабинет, но малко от пациентите са наясно.
"От 10 г. съществува в големите населени места и по-малките възможността общопрактикуващите лекари да сключат договор за дежурен кабинет за обслужване на пациентите в извънработно време, тоест нощем, събота и неделя. Единственото ново, което се променя, е че отпада задължението да публикуваме личните си телефони, да ни търсят по всяко време и остават тези в амбулаториите, които нашите пациенти могат да използват", уточни зам.-председателят на НСОЛ и председател на БЛС - Велико Търново д-р Христо Димитров.
Въпреки регламентираната почивка, личните лекари не отказват да консултират пациентите.
"Звънят наистина, когато има нещо тревожно, когато има нещо неясно. Общо взето и пациентите знаят кога да търсят нашата консултация и кога да се обърнат към дежурните кабинети", добави Димитров.
Единствено джипитата в отдалечените малки селища не могат да разчитат на колеги да ги заместват и им се налага да работят без почивен ден за своите пациенти.
Вижте повече в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Од Феран: София е чудесен хъб с ново виждане за авиационния сектор
Украйна има готов план за действие, който може да отвори Ормузкия проток
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява рязко през март до 2,5%
"Булгартрансгаз" представи Вертикалния коридор пред ExxonMobil и Chevron
Новите заплахи на Тръмп към Иран заличиха оптимизма на повечето борси в Азия
Meta и TikTok потенциално са нарушили забраната за деца в социалните мрежи в Австралия
Международният летен лагер по бойни изкуства отбелязва 20 години традиция
Гласове срещу социални помощи: Нови сигнали в Якоруда и Белица
Ричард Алибегов: Без намаление на ДДС ставката секторът е изправен пред затваряне на заведения
Днес футболът и спортът в България скърбят
Почина Борислав Михайлов
Милиарди на "Герена": Обявиха новия собственик на Левски!
Стоичков плаче за Боби Михайлов: Сълзите не могат да спрат!
Нека го запомним така: Този фантастичен Боби Михайлов!
Неприятна вест застигна Левски в навечерието на шампионския маратон
Месечен хороскоп за април 2026
Мария Петрова: Благодаря ти, Борислав, че сподели живота си с мен
Боби Михайлов почина на 63 години
Първият собствен дом – как поколението Z преобразява представата за уют?
Какви послания ви носят повтарящите се числа на часовника?
Изберете карта и вижте какво ви очаква в следващите три месеца
Месечен хороскоп за април 2026
Вземаме си последно сбогом с Боби Михайлов на 4 април
Спипаха поредния "рекордьор", седнал пиян зад волана
Откриха тонове месо с изтекъл срок и без документи в магазин
Тъжна вест! Почина Борислав Михайлов
Разбиха наркооранжерия за производство на марихуана в курорт край Варна (СНИМКИ)
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste