Постоянни политически скандали, редовен кабинет, нови кметове, охлаждане на отношения с Русия, природни бедствия и спортни успехи белязаха отминаващата си 2023 година у нас. Трудна година, според едни успешна за България, а според други – катастрофална.
Кое обаче бе най-важното събитие в страната за отминаващите 365 дни? Dnes.bg попита своите читатели в своята традиционна в края на всяка година анкета. В нея гласуваха точно 1497 души.
На първо място сред събитията нашите читатели са поставили това, че след няколко служебни правителства, през 2023-та година България най-после се сдоби с редовен кабинет - правителството Денков-Габриел. Това е събитие №1 за 18% от гласувалите.
Демонтирането на Паметника на съветската армия е най-важното събитие за други 15% от анкетираните и заема второто място. След дълги години спорове, монументът, известен и като МОЧА, се раздели с фигурите си, които бяха закарани в склад за съхранение. Скандалите по темата продължават, включително и споровете дали той е демонтиран, преместен или ще се ремонтира по някакъв начин през следващата година.
Също с 15% от гласовете третото най-важно събитие за нашата страна е една определено чудесна новина, която ни зарадва в края на ноември - българките станаха новите шахматни кралици на Европа. Антоанета Стефанова, Нургюл Салимова, Гергана Пейчева, Белослава Кръстева и Виктория Радева показаха изключителен разум и хладнокръвие и не оставиха шансове на конкурентките си, като записаха изключителен успех за родния шахмат, при това в момент, в който в самия спорт имаше сериозно разделение.
Четвъртото място сред най-важните събития за България заема и влошаването на отношенията ни с Русия и затварянето на Руската църква – може би най-големият спор в оста София – Москва през изминалите 365 дни. Това е най-важното събитие за 13% от читателите ни.
Останалите предложени от редакцията събития събират под 10% от всички гласове.
За 7% от читателите ни най-важното събитие е мястото в България в Шенген – Мисията (не)възможна. Въпросът продължава да е актуален и в момента, но вече стана ясно, че страната ни ще влезе в шенгенското пространство през март, но на първо време само по въздух и вода. 6% от хората пък поставят като най-важното събитие жестоките наводнения по Южното Черноморие, които за съжаление взеха и човешки жертви в началото на септември и създадоха огромни трудности пред Община Царево.
С по 4% от гласовете нататък се нареждат 3 събития – убийството на Алексей Петров, предоставянето от страна на България на военна помощ за Украйна, както и кървавият протест срещу БФС през ноември, довел до оставката на шефа на БФС Борислав Михайлов. Какво ще се случи с футболния съюз също е отворена тема, чието развитие ще стане ясно през месец март 2024 година.
Драмите в Сглобката – обича ме, не ме обича са най-основното за 3% от хората, а местните избори и резултатите от тях – за 2%.
Донякъде изненадващо, фактът, че за първи път бе освободен главен прокурор предсрочно, е най-важното събитие едва за 2% от гласувалите. За също толкова основното е още един голям спортен успех – Александър Везенков стана едва вторият българин, който си спечели мястото да бъде част от най-големия баскетболен шампионат на планетата – НБА.
На фона на всички по-горни събития, драмите с машинното гласуване преди местния вот, оставката на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ и фалшивите слухове за замърсяване в Черно море, които на много места провалиха началото на летния сезон, събраха едва по 1% от анкетираните.
И сега, преди да се сбогуваме с 2023 година, ни остава да си пожелаем новата 2024-та да бъде по-успешна и обединена за страната ни, лошото да остава на заден план, добрите новини да са повече, за да може след 366 дни да направим много по-добра и положителна равносметка.
За много години!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петко Вълков: Задава се инфлация, но този път централните банки са ограничени
SOFIX се възстанови след спада от предходната сесия
BYD планира да привлече кадри на Porsche с фокус върху луксозния сегмент в Европа
Има ли България стряскащ бюджетен дефицит?
Revolut: Българските потребители са сред най-щедрите дарители в ЦИЕ
Малки населени места са с най-голям спад на сделките с имоти у нас в началото на годината
Борисов: Дойде ли правителство на ПП-ДБ, горивото поскъпва с 50%
Централна прогноза
Гюров: Примирието между САЩ и Иран ще доведе до успокояване на цените
От 40 до 75 евро за глас: МВР откри списъци с ЕГН-та и данни за избирателни секции
Огромен трафик за Великден: Над 190 000 коли напускат София
Жители споделят за силна миризма след откритите човешки останки в контейнер в Пловдив
Обрат с бъдещето на титуляр на Ливърпул
България U16 падна с дузпи от Южна Африка
Мечтан мегасблъсък ще разтърси бокса
Винисиус надъхва Реал Мадрид за реванша с Байерн Мюнхен
Огромно име поема Италия
НА ЖИВО: Монтана - ЦСКА 0:0
Поверия за Велики четвъртък
Спектакълът на Театър „София“ с участието на Гринго – Богдан Григоров „Херкулес vs Авгий“ с две награди „Златен Кукерикон“
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Тест: Изберете си перо и вижте посланието на вашите ангели пазители
ТУ – Варна засади 32 дръвчета в инициативата „Засади дърво – остави следа“
Какво време ни очаква в четвъртък?
Спипаха стара познайница на полицията с дрога
Агент на DEA изнесе лекция за дрогата пред 80 ученици-доброволци във Варна
БАБХ установи втора незаконна кланица в Дебелец (СНИМКИ)
Клошарят, открил трупa в Пловдив: Имаше глава, беше млад мъж
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие- веси
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?
Учени твърдят, че са намерили доказателства за възкресението на Исус Христос
Мистериозни звуци от тъмната страна на Луната: Какво чуха астронавтите на НАСА?