Стартирахме процедурата по изготвяне на процедурата за Оценка на въздействие на околната среда за блок 8 на АЕЦ "Козлодуй", заяви министърът на енергетиката Румен Радев, предаде БГНЕС.
Министър Радев подчерта, че в момента България продължава политиката на развитие на допълнителни генериращи капацитети и по-конкретно вече имаме устойчиви решения на МС на графика за изграждане на нов 7 блок на АЕЦ „Козлодуй“.
Енергийният министър се надява, че сътрудничеството между законодателната и изпълнителната власт би трябвало да даде устойчивата рамка едни намерения да не останат на хартия, а да се случат реално.
"Нашата цел е да имаме към 2034 г. присъединена към мрежата и функционираща част вече от новите мощности, по-конкретно блок 7. И с един хоризонт от две до три години, според процедурите, които имаме да извървим и по отношение на блок 8“, каза той. Според него имаме предимството, че разполагаме с площадка, инфраструктура, но и изграждаме и планираме допълнителна инфраструктура за тази нова площадка 2, такава че тя да е подходяща за два блока, а не само за блок 7.
Избраната за момента технология е АР1000 на "Уестингхаус".
"Това е продължение на усилия, които полагаме и на междуправителствено ниво, между правителствата на САЩ и България. Последното решение на МС от днес е решението на подкрепа за съгласуването на текста на междуправителственото споразумение. Съответно вече имам мандат за подписването на това споразумение. Надявам се това да стане в рамките на следващия месец. Всички текстове са съгласувани и уточнени между партньорите", заяви министър Радев.
Той посочи, че споразумението не се фокусира само върху избора на технологията, но и позволява едно по-широко сътрудничество в обмена на знания, опит и информация, развитие на кадри и допълнителни технологии. „И нещо, което е много важно да развиваме взаимни проекти за преработка и дългосрочно съхранение на високоактивни отпадъци“, подчерта енергийният министър.
Той съобщи, че има вече утвърден работен график, по който се движим. По него сме в процедура на покана на потенциални строителни като партньори на блок 7. „Очакваме до 2 февруари първите апликационни форми, за да успеем да направим съответно една кратка листа с квалифицирани строители. Към тях има определени изисквания за оборот и опит. Ще направим избор на партньор и строител, така че към юни да сме в състояние да оформим споразумение. Нашата цел е до лятото на следващата година да завършим с инженеринг първа фаза и да имаме възможността да се придвижим към приемане на окончателно инвестиционно решение. След това ще възложим производството на оборудването с дълъг срок на производство. Надявам се, че именно това ще са поредицата от стъпки, които да направят този процес необратим и осъществим в сроковете, за които говорим. Проектът е постижим категорично“, подчерта министър Радев.
Той заяви, че се работи много активно по програма за алтернативна преработка извън Русия на отработеното изтощено ядрено гориво от блокове 5 и 6 на АЕЦ „Козлодуй“.
БГНЕС припомня, че България има 50-годишен опит като надежден, предсказуем, сигурен оператор на ядрени мощности. Това не може да се подминава с лека ръка, защото е огромен актив за България, който е свързан с развитието на човешки ресурси, кадри, нормативна уредба и др. Този опит освен всичко друго ни дава възможността да имаме рационален поглед на процесите в сферата на ядрените технологии и какво можем да очакваме като развитие в бъдеще.

Nasdaq приключи сесията с повишение, но отбелязва загуба за ноември
Европейските пазари затвориха с повишения след нестабилен месец
SOFIX записа 1,48% седмичен ръст
Столичният район "Слатина" ще има нова мултифункционална спортна зала за 12 млн. лв.
Зад стабилния растеж на юана стоят глобалните амбиции на Китай
Столична община ще обжалва определението на съда за зоните за паркиране
В "Брюксел 1" на 29 ноември от 17:30 часа: Ще съумее ли властта да предложи балансиран бюджет?
МОСВ задейства мерки заради дъжд и сняг: Променят режима на язовир "Студена"
Боян Чуков: Зеленски трябваше да бъде разклатен, Украйна стана перачница на пари
Централна емисия
След невиждания червен картон: Стана ясно ще по пожалят ли Гей
Нанков сияе от щастие
Треньорът на Локо Пд със сериозно признание
Сдружение Ботев скочи заради „Колежа“
Оскар се завръща! Австралиецът с полпозиция за спринта, проблеми за Макс
Спартак Варна обяви голяма новина преди ЦСКА
Дневен хороскоп за 29 ноември, събота
Роботът Робърт пристигна с костюм за участие в „България сутрин“
Съвети за безопасно и безпроблемно пътуване до ритрийт центровете на Тайланд
Как да си осигурим финансов резерв, без да ограничаваме живота си?
Месечен хороскоп за декември 2025
Късмет и пари за 4 зодии през декември
От 1 декември започва продажбата на стартовите пакети евромонети
Зеленски уволни дясната си ръка
Банковата асоциация с важна информация за еврото в новогодишната нощ
Никола Цолов седми в първата си квалификация във Формула 2
Желязков разпореди денонощно наблюдение на река Струма
Община Варна стартира прием на заявления за участие в коледните базари
Междузвездната комета 3I/ATLAS продължава да показва рядка прахова антиопашка
Китай планира да започне да строи орбитални центрове за данни още през 2026 година
ЕКА получава рекордни средства за космически проекти
Разкриха причините за упадъка на цивилизацията в долината на Инд
Астрономи заснеха космическа пеперуда
Китай ще използва андроиди за патрулиране по границата с Виетнам