Евтините дрехи, които са с ниско качество и бързо се износват, ще поскъпнат най-значително заради въвеждане на нова екотакса върху текстила. Това коментира Сирма Желева, изпълнителен директор на Българската асоциация по кръгова икономика, пред „Телеграф“. Поводът е, че Европейският парламент подкрепи предложеното на Европейската комисия за въвеждане на продуктови такси за текстила до 1 януари 2025 г. Новите правила имат за цел да намалят количеството на отпадъците, генерирани от текстилната индустрия, която е четвъртият най-голям замърсител след хранителната, строителната и мобилната. Желева коментира, че предстои директивата да бъде представена и обсъдена в Съвета към Европа, за да се реши финално как ще изглежда.
В обхвата на новите правила попадат текстилни изделия, дрехи и аксесоари, спално бельо, включително килими, матраци и продукти, съдържащи материали, свързани с текстила, като кожа, гума или пластмаса.
Целта е да се въведе разширена отговорност на производителя на текстил. Важното за потребителите е, че както в момента се събират отпадъци от пластмаса, стъкло, хартия, метал, по същия начин трябва да е и с текстила. Промяната, която предстои да настъпи от следващата година, е, че на определен брой население трябва да се събира определено количество текстил.
Тези, които пускат дрехи втора употреба, ще бъдат изключени от обхвата на задължените за разширена отговорност на производителя.
Ключовото е, че производителите или вносителите ще заплащат продуктова такса, както е с пластмасите, обясниха от асоциацията. Все още не е уточнено как точно ще се събира, тоест дали ще е на килограм стари дрехи или по-друг начин. Екотаксата ще бъде по-висока за изкуствените материали, които не подлежат на повторна употреба или рециклиране и дрехите са от най-ниския ценови клас. Ще има заложени изисквания към производителите относно качествата на материалите. На база тези екологични критерии таксите, които се заплащат, ще бъдат определени към определената категория. По-специфичното при текстила е, че трябва да се проследява по-детайлно какво се случва с отпадъка от контейнерите и каква част може да се рециклира и кое може да се използва повторно или кое трябва да се депонира или гори. Тази система трябва да бъде изградена и да се структурира на територията в ЕС и у нас от 1 януари следващата година.

Анализатори: Войната в Близкия изток засилва позициите на Китай спрямо САЩ
Ал. Николов: Липсата на разговор за корупция в енергетиката подкрепя контролирания вот
Изкуственият интелект няма да реши задълбочаващата се финансова криза на Великобритания
Проектът „Помпей“ възражда древната традиция на винопроизводството
Русия и Украйна си размениха удари с дронове
Китай е подготвен за глобална енергийна криза
Борисов: Мир, ред и стабилност - ГЕРБ показва лидерство в кризи и война
Подробности за първите опити за примирие между руската и османската армия през 1878 г.
Обедна емисия
"Не ям солено и мазно": 100-годишният дядо Ганчо разкри тайната на дълголетието
Късмет и нови възможности за шест китайски зодии на 23 март
Пчелите - ключов фактор за оцеляването на човечеството и земеделието
Неприятна изненада! Звезда на Левски аут от сметките на България за Индонезия
Берое отлепи от дъното! Заралии с първа победа от половин година
Дортмунд се раздели с шеф
НА ЖИВО: ЦСКА – Добруджа (СТАРТОВИ СЪСТАВИ)
В Байерн Мюнхен недоволни от Германия
София Годжа спечели малката световна купа в супергигантския слалом
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Две сгради се срутиха след взрив в Истанбул
Експерти за изборите: Обикновено калта, която се изсипва, се изсипва в последната седмица
Министерство на образованието е готово за изборите
Ограничена е заразата от морбили в района на Бяла Слатина
Dire Straits Legacy с концерт във Варна днес
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната