Кощунство е това, което се случва в последните десетилетия у нас с националната историческа памет и до известна степен тя се унищожава и от учебниците, по които учат българските деца в училище, а те са одобрени от МОН. Това мнение сподели пред БНР конституционният съдия, юрист и общественик проф. Атанас Семов пред БНР.
В предаването "Неделя 150" той призна, че въпреки всичко е обнадежден за бъдещето на България и коментира дискусията за национален празник Трети март и запазването на национална идентичност и нацианална памет.
"Обнадежден съм от факта, че още го има този живец на националната памет. Политическият елит не е интересен, дали чете историята, както му скимне, или въобще не я е чел и си личи. Това не е най-същественото. По-същественото е, че благодарение на българските читалища и учители, в по-ранната възраст на българските деца все още присъстват не само дни като 3 март и 24 май, а важни съдържателни и смислени форми на съхраняване на националната памет. По-страшното е, че постигнати резултати е не "заради" и "благодарение на", а въпреки държавата, въпреки МОН и въпреки учебните програми и учебници, които одобряват. Учебниците, по които учат децата ни унищожават българската национална памет", каза проф. Семов.
Според него "ние сме народ с изключителни качества, народ, който може да оцелее физически и да се съхрани духовно след 2 века Византийско владичество и след това след още 5 века Османско душманство, е силен народ".
"Народ, който може да роди такива личности каквито нашият народ е родил – особено през втората половина наXIX век, несъмнено е народ, който заслужава добра съдба. Аз не мога да се освободя от парещото усещане, което на днешния ден е особено силно, че ние сме свели историческата си памет само до единични дати – 3 март, 6 септември, 2 юни. А в останалото време с обществения си живот показваме, че напълно сме забравили не просто героите си, а тяхното дело и саможертва", каза Атанас Семов.
И коментира, че "това което се случва българската историческа памет в последните десетилетия е не просто кощунство, а пълно обезсмисляне на саможертвата на нашите герои, пред които иначе свеждаме чела на ден като 3 март".
"Това обезсмисляне на свободата и на съществуването на свободна и независима държава, защото държава без историческа памет е територия. Държава, чиито деца не могат да добият от училището усещане за святост на национална принадлежност, чувство на дълг пред героите и бъдещето на тази нация, е държава, която в голяма степен не заслужава бъдещето", напомни Атанас Семов.
„Скоро отворих един учебник , раздела за Освобождението се нарича "Българите в Османската империя", учат когато сме били част от една империя. В тези учебници четем, че "българите в Османска власт били неравнопоставени, плащали високи данъци, не можели да се обличат с красиви дрехи и не можели да строят високи къщи". Това е драмата на робството и това е абсурдът чуждото владичество, за които жертват живота си Левски, Ботев други наши герои и пишат нашите възрожденци, и на Трети март поднасяме цветя. Това е циничен прочит!",отсече той.
Според проф. Семов са "толкова несъстоятелни аргументите да си сменим празника. Толкова ни е съсипана националната памет, че само това остава, да си сменяме националния празник и то по конюнктурни съображение. Същественото е и Трети март, и 24 май да бъдат осмислени съдържателно и да си говорим, защо те са истински важни, защо свободата е важна и колко лесно се отказваме от нея. Защо просветата, културата, славянската и българската идентично са толкова нужни в Европа и глобализирания свят и не са несъвместими в ЕС?, пита риторично проф. Семов.
Според него "съвременният българин е подтиснат и отчаян от съвременните реалности, но и силно носещ изконните български ценности". И смята, че покойният му баща проф. Марко Семов, преподавател по народопсихология в СУ "Св. Климент Охридски" и автор на "Япония като за Япония" би казал: "Българинът се назлъндисва да си покаже достойнствата, по-лесно си показва магариите. А ние сме народ с изключителни качества".
Най-спешно ни е необходимо да показваме качествата си и да избираме хора с показани качества, убеден е проф. Атанас Семов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Индексът н швейцарската производствена активност неочаквано скочи през март
Пикачу за 16 млн. долара: Покемон картичките изпреварват S&P 500 по доходност
Оценката на OpenAI надхвърли 850 млрд. долара след рекордно финансиране за 122 млрд. долара
Южнокорейският индекс Kospi оглави възстановяването на азиатските пазари
Google подготвя фитнес гривна без дисплей под бранда Fitbit
САЩ искат бърз край на войната, атаките срещу Иран и страни от Персийския залив продължават
А1 предлага до 250 евро/488,96 лв. отстъпка на смартфони с планове Unlimited през април
Проф. Овчаров: Перперикон се подготвя за голямо археологическо откритие през юни
Кои са ранните белези на психично заболяване и кога поведението става опасно?
Иран с нота към България заради американските самолети: Запазваме си правото на предприемане на мерки
Ето решението, с което кабинетът "Гюров" отпусна над 17 млн. евро на Украйна за оръжие
Левски трябва да бъде еталон за всички клубове в България
От Северна Корея до Босна! Всички големи провали на Италия
Сълзи без шампанско: Италия е в шок след издънката на адзурите
Невероятно! Испанският футбол е в ръцете на... Георги Кабаков!
Новият собственик на Левски е водещ играч в цяла Европа!
Официално: Българин е новият треньор на Гьозтепе
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
4 поверия за Лазарска задушница
5 напитки при стрес
Честит Ден на шегата!
Във Варна откриват днес изложба, посветена на творчеството на Михайло Парашчук
Общинските спортни бази във Варна с променено работно време по великденските празници
Гюров: Въпреки атаките, ние ще продължим да работим с приличие, отговорно и в екип
Влиза в сила лятното разписание на автобусна линия 55 във Варна
Предстои да подпише разрешение за строеж на участък 6 от автомагистрала „Хемус“
Отдавате ли апартамент караткосрочно на туристи - ще трябва да го регистрирате в общината
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.