Киев и Москва седнаха на масата на преговори. Владимир Путин постави 3 условия за прекратяване на войната. Решено бе, че ще има втори кръг преговори. Руски ракети отново прелетяха към Киев.
"Още от първия етап на преговорите беше поставен въпросът за прекратяване на огъня, но украинската делегация веднага пакетира този въпрос с искането за незабавно изтегляне на руските военни части от територията на Украйна. Събитията започнаха не от вчера. Светът сякаш се прави на изненадан. Въпросът с разрешаването на жизненоважните въпроси за сигурността на Русия беше поставян не от вчера", заяви бившият директор на Централната служба за борба с организираната престъпност ген. Тихомир Стойчев в студиото на "България сутрин".
По думите му Русия в своята история е извлякла поуките от това, че колаборантите от елитите на Украйна през различни исторически периоди от време са работили с разузнаванията и политическите елити на Англия, Русия, Франция. И добави, че Полша и Украйна винаги са се съюзявали в тези моменти.
"Има необходимост от тези преговори. Това са братски народи. Но как да прекратят огъня, когато всички отвън започват да наливат оръжия към Украйна? Когато различни пропагандатори, участници в хибридната война, говорят, че Русия вече изчерпва ресурсите си. Видно е, че Русия няма да изчерпи скоро ресурсите си", посочи ген. Стойчев.
Той отбеляза, че в момента виждаме два славянски православни народа, които воюват, но се допуска да участват и представители на исляма, включително такива, които доскоро са били радикализирани.
"Там отиват доброволци, военни съветници, които си мислят, че много скоро могат да сложат точка на съществуването на Русия. Крайната цел на всички големи световни конфликти са ресурсите на Северна Русия, без които не могат и едните, и другите", смята ген. Стойчев.
Председателят на Дружеството на психолозите в България проф. Сава Джонев каза пред Bulgaria ON AIR, че ролята на психологията сега е да следва своята мисия.
"От двете страни има наши колеги, има потърпевши. Ролята на психологията е да следа своята мисия - да помага. Може да се помага на две равнища. Едното е видимото, на повърхността, което касае страданието на хората, страха, смъртта. Другото - интересите, които са дълбоко скрити и се отнасят до държавите, политиците, групировките, които поддържат една конкретна ситуация", обясни той.
Според него Путин не се е променил, а просто следва своя идеология и вътрешна логика.
"Тази логика го води към страха да не допусне отслабването на руската държава и провал на неговата идеология. Трябва да се появи лидер, посредник, който да успокои и двете страни, да им вдъхне вяра, че знае как да се постигне решение. Победата може да бъде само една - и двете страни да бъдат удовлетворени", подчерта той.
Ген. Стойчев е категоричен - единственият лидер в подобна ситуация може да бъде ООН.
Запитан дали Путин ще постигне една от целите си, а именно смятана на властта в Украйна, той отговори: "Не знам дали Путин е уверен, че това може да го постигне. И дали няма да се пречи на идването на един разумен политически и управленски елит Украйна".
А за това, което очаква от втория кръг на преговорите, гостът в студиото уточни, че ще се пречи на украинската страна да вземе бързо решение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Рецепта от тефтера на баба: Козунак с парченца шоколад
Банкер: Войните ще влияят дълго на икономиката и България
ЦСКА прегази "Берое" с 3:0 в Стара Загора
Валентин Радев: Случаят "Петрохан" е срам за службите
Питбул нахапа две деца в Бургас, съсед и полицай ги спасиха
Спортът по телевизията днес, 5 април
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Барселона превзе “Метрополитано” и се откъсна от Реал
Драма на "Сейнт Мери"! Саутхямптън повали Арсенал с късен гол за ФА къп
Треньорът на Берое проплака след боя от ЦСКА
Ицо Янев назова как ЦСКА ще изглежда по-силен отбор
Таро карта за 5 април, неделя
Цветница е! Празникът на цветята
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Студенти от ВСУ спечелиха националното състезание по наказателноправни науки
Седмичен хороскоп 6 април - 12 април 2026
Питбул нахапа две малки деца в Бургас
Спартак ще играе за бронза в турнира за Купата на България по хандбал
Илиан Илиев определи групата на Черно море за мача със Славия
Спартак (Варна) с тежка загуба от Ботев в Пловдив
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато