Украинската армия няма сили да върне заграбените от Русия Донбас и Крим, но Киев не може да се откаже от тези територии. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за френския в. “Паризиен”.
“Конституцията на Украйна ни забранява да правим това. Де факто тези територии сега се контролират от руснаците. Нямаме сили да ги върнем. Можем да разчитаме само на дипломатически натиск от страна на международната общност, за да принудим (Владимир) Путин да седне на масата за преговори”, призна Зеленски.
На въпрос дали е готов да започне мирен диалог с Путин, Зеленски казва, че няма значение кой седи отсреща, “важно е в какво състояние се намирате”. “Не мисля, че се намираме в слаба позиция, но не сме и в силна позиция. Ще бъдем ли в НАТО? Не знаем. Ще бъдем ли част от Европейския съюз? Да, в бъдеще, но кога?”, казва украинският президент.
По думите му започването на преговори с Путин в такива условия означава “да му се даде правото да решава всичко в нашата част на света”. Зеленски добавя, че нито един световен лидер “няма право да преговаря с Путин без Украйна” и отсича: “Не сме делегирали този мандат на никого. Ние сме жертва”.
Украинският лидер допълва, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп иска бързо да сложи край на войната в Украйна, но Киев няма да се “откаже” и да “замрази” военните действия в името на преговорите.
Междувременно пратеникът на Тръмп за Украйна - о. р. генерал-лейтенант Кийт Келог, подготвя посещения в Киев и в други европейски столици в началото на януари, съобщи Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Според тях Келог няма да посети Москва по време на тази обиколка. /Труд
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ВЕИ и френските ядрени централи засега удържат поскъпването на тока в Европа
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Дигитализация и клиентско преживяване: Ролята на финтех сектора
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Европейските фондови пазари неглижираха развитието на конфликта в Иран
Късна емисия
Рецепта от тефтера на баба: Телешко варено
Руска атака с "Шахеди" срещу историческия център на Лвов
Недостатъчен контрол прави българите жертва на завишени цени и измами
Джорджия Стийл
Пуска ли го без пари? Ливърпул с новина за Салах
Високо напрежение! Мъри Стоилов бесен на селекционера на България Сашо Димитров
Флорентино Перес с грандиозен план за Реал Мадрид
Почетино със сериозен намек къде му се работи
Край на драмата! Салах обяви официално напуска ли Ливърпул
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
България, Румъния и Хърватия с най-висока смъртност по пътищата в ЕС
Няма българи за работа по хотелите, дават по 1500 евро заплата на непалци, индийци, киргизи и узбеци
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога