Кметът на Киев Виталий Кличко обвини новия началник на военната администрация на града Тимур Ткаченко, че се опитва да “разбалансира властта“ и да се намесва в местното правителство.
В обръщение към президента на Украйна Володимир Зеленски Кличко предупреди, че Ткаченко превишава правомощията си и призова президента да предотврати “унищожаването на местната власт“.
“Докато вие като върховен главнокомандващ сте фокусирани върху войната и отбраната на Украйна, хора от вашето обкръжение се занимават с политически интриги. И тези процеси стават критични“, каза Кличко, съобщава Kyiv post.
Зеленски назначи Ткаченко, който преди това е бил заместник-министър на стратегическите индустрии, за ръководител на Киевската военна администрация на 31 декември 2024 г., заменяйки генерал-полковник Сергей Попко, който беше командир на украинските сухопътни сили от 2016 до 2019 г.
Като един от първите ходове на новата си позиция Ткаченко обеща да започне смяната на ръководителите на регионалните администрации, тъй като “Киев се нуждае от спешни промени“, добавяйки, че е имал “ползотворен разговор“ с президента относно неговите планове.
“Столицата на Украйна има най-големия бюджет и ресурси в страната. Въпреки това, дори и с такива предимства, жителите на Киев се сблъскват с проблеми, които изискват незабавни решения“, написа Ткаченко в Telegram.
В обръщението си Кличко каза, че Ткаченко, “който смени военните генерали“, блокира ключови икономически решения.
“Прави се опит да се дисбалансира правителството и да се унищожи местното самоуправление“, каза Кличко, добавяйки, че Ткаченко забавя решаващи усилия за възстановяване, като възстановяване на повредени домове, компенсиране на засегнатите жители и възстановяване на инфраструктурата.
“Това дестабилизира управлението на града и представлява заплаха за животоподдържането на столицата“, предупреди той.
Въпреки че Кличко не спомена Ткаченко по име, той каза, че военната администрация е “временен орган“, предназначен да се занимава с отбраната и сигурността, “а не с узурпацията на властта“.
“Хората на Киев избраха кмета на града, в който живеят. И ще продължа да защитавам техните интереси“, каза Кличко.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната с Иран прави американската икономика по-доминираща от всякога
Великобритания се опитва да убеди Anthropic да разшири присъствието си в страната
Сърбия е открила експлозиви до "Балкански поток" в близост до унгарската граница
Приходите на Foxconn за първото тримесечие скачат с близо 30%
Иран разреши танкери на "братски" Ирак да преминават през Ормузкия проток
Повечето основни храни, плодове и зеленчуци на едро са поскъпнали през седмицата
Великден в Раковски: Вярващи си пожелаха мир и здраве
"Бъди един от нас: Дари кръв - спаси живот": Старт на кампанията за доброволно кръводаряване
Цветница: Тълпи в храмовете, молитви за здраве и вяра
Без следа: Трети ден издирват 79-годишна жена от село Ръжена
Рязък ръст на морбили у нас: Спадът в имунизациите тревожи специалистите
Босът на Берое беснее: Дузпа за нас, червен картон за ЦСКА!
ЦСКА срещу Барса? Стоичков води голям отбор на новата "Българска армия"
Бомба! Турски гранд брои милиони на Левски за Майкон
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Босът на ЦСКА 1948 се майтапи с ЦСКА и Берое
Стилиян Петров с пореден коментар за националите на България
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Нова наредба въвежда ясно разграничение между "енергийно бедни" и "енергийно уязвими" групи
КНСБ предлага спешни мерки срещу поскъпването на живота
Тагарев: Идеята за мир в Украйна се приватизира от партийни цели
Проф. Кантарджиев със съвети срещу заразяване с морбили
Варненци напълниха църквите на Цветница
Авария спря водата в един район на Варна
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация