Президентът Володимир Зеленски пристигна в Лондон за срещи на високо ниво с британските лидери и за подписване на споразумение за отбрана с Обединеното кралство.
Зеленски първо ще се срещне с крал Чарлз III в Бъкингамския дворец, преди да проведе разговори с британския премиер Киър Стармър, съобщи пред медиите говорителят на президента Сергий Никифоров.
Очаква се украинският лидер и Стармър да подпишат споразумение за сътрудничество в областта на технологиите за дронове и други възможности, се казва още в изявлението от "Даунинг стрийт" 10.
"Нашите приоритети са ясни - повече сигурност и възможности за Украйна“, каза Зеленски при пристигането си.
По план Зеленски трявба да говори и пред членове на британския парламент. Освен това за днес е предвидена среща между Зеленски и генералния секретар на НАТО Марк Рюте.
In London today. The agenda includes an audience with His Majesty King Charles III, meetings with Prime Minister Keir Starmer and NATO Secretary General Mark Rutte, as well as an address to the British Parliament. Our priorities are clear – more security and opportunities for… pic.twitter.com/JuyLH02MCH
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 17, 2026
Визитата идва седмици след като британският премиер покани украински експерти да помогнат за противодействие на иранските дронове на фона на продължаващите военни действия в Близкия изток.
Новият конфликт избухна, след като САЩ и Израел извършиха съвместни атаки срещу Иран на 28 февруари. Техеран отговори с изстрелване на вълни от ракети и дронове срещу цели в региона, включително британска военна база в Кипър.
Говорейки преди срещата, министърът на отбраната на Обединеното кралство Джон Хийли заяви, че е "все по-важно да надграждаме украинския опит и иновации“.
Украйна, която редовно се сблъсква с руски атаки от стотици ирански дронове Shahed, изпрати свои експерти и дронове-прехващачи в Близкия изток, за да помогне за противодействие на атаките на Иран.
Като част от посещението, Зеленски ще се обърне и към британския парламент и ще проведе тристранна среща със Стармър и генералния секретар на НАТО Марк Рюте.
Обединеното кралство беше ключов съюзник на Украйна по време на пълномащабната война на Русия и водещ играч в Коалицията на желаещите, група от над 30 държави, целящи да осигурят на Киев гаранции за сигурност след войната.
Зеленски посещава Лондон по-малко от седмица след среща с френския президент Еманюел Макрон в Париж и с румънското ръководство в Букурещ, серия от посещения, предназначени да засилят сътрудничеството с европейските съюзници на фона на войната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Тръмп и Израел притискат Иран преди изтичането на крайния срок за споразумение
Украйна и Турция договориха засилване на сътрудничеството в областта на сигурността
Американските плутократи подкопават демокрацията
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
БАБХ иззе близо половин тон храни и забранени препарати на "Калотина"
Нумерологична прогноза и таро карта за 5 април: Не започвайте нищо ново
ЦСКА 1948 без трима "майстори" срещу Лудогорец?
Бивш бразилски национал спря с футбола на 34 заради сърцето
Меси вкара с глава, но Интер се издъни + ВИДЕО
Луис Енрике ще печели повече от звездите на ПСЖ
Бомба! Турски гранд брои милиони на Левски за Майкон
Добруджа - Левски
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Таро карта за 5 април, неделя
Цените на агнешкото месо продължават да скачат, цяло агне е 170 евро
Ето къде няма да има ток днес във Варна
За католиците днес е Великден
Георги Първанов не е оптимист, че ще има коалиционно управление след изборите
Цветница е - 330 хил. българи имат имен ден
Виц на деня - 5 април
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал