10% по-евтин езиков курс за безработни предлагат редица школи у нас. Оказа се, че лошият късмет на търсещите препитание им осигурява между 20 лв. и 35 лв. отстъпка, пише "Монитор".
За да получат намаление курсистите трябва да представят бележка, че са регистрирани в бюрото по труда.
"От тази отстъпка се възползва предимно младежи, които нито учат, нито работят. Обикновено родителите им са инициатори при записването в курса с надежда, че след това децата им ще намерят по-лесно работа.", обясни управителят на столична езикова школа Християна Станимирова пред изданието.
Курсистите избират да усъвършенстват познанията си по английски език, но все повече нарастват желаещите да учат испански.
"Имахме една курсистка, която всеки месец записваше различен език с аргумента, че ще учи, докато родители й плащат", разказва Станимирова.
Тройно по-малък е интересът към подготвителните курсове за интервю за работа. В тези обучения се включват предимно хора, които имат добри познания по езика, но държат да се представят на ниво, обясняват преподаватели.
Подготовка за работа предприемат и редица кандидат-емигранти, решили да търсят препитание зад граница.
"Едно момче записа интензивен курс по испански език, защото след месец заминаваше за Барселона, където щеше да работи като заварчик.", спомня си управителката на езиковата школа. Младо момиче пък завършило курс по немски език, преди да замине на гурбет в Германия.
Няколко немски и австрийски фирми, изнесли производството си у нас, от своя страна решили да инвестират в езиковото обучение на служителите
"Тъй като представители на фирмата-майка идват на кратки посещения всеки месец, български мениджъри решили, че е добре и служители на изпълнителски позиции да владеят малко немски", заяви Станимирова.
Родните работодатели обаче рядко се възползвали от корпоративно обучение. Малцината началници, които поемали разходите за обучение на персонала си, залагали на специализирани езикови курсове предназначени за счетоводители, рекламни и маркетинг експерти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Подготвя се изцяло нов закон за МВР
Възстановяването на Непал от опустошителните наводнения може да струва 1/10 от икономиката му
„Монбат“ отчита лек спад в продажбите за първото полугодие
САЩ ще поемат контрол върху голяма част от венецуелското петролно богатство
ИПИ: Реализираните нощувки през дигитални платформи у нас растат стремглаво
Путин видя, че не може да мине през вратата на НАТО. Сега опитва през прозореца
Седмичен таро хороскоп за 31 август – 6 септември 2026 г.
Земетресение с магнитуд 4,7 разтърси Гърция
Белият дом глоби бивш служител за залагания с вътрешна информация
Мечка унищожи 30 кошера и изяде 150 кг мед край Асеновград
"Беше страшно": Очевидци за огнения ад в Созопол, изпепелил ресторант
Трансферен удар: Ливърпул договори звезда на ПСЖ за 123 млн. паунда
Астън Вила счупи трансферния си рекорд за втори път това лято
Турците предупредиха Салах: Ще има проблеми срещу ЦСКА
Веласкес разтърси Левски с думите: Лига Европа ми е все тая
Фабрицио Романо съобщи за трансферна бомба в Англия
Бивш капитан на Левски с голям мач в Унгария
Седмична нумерологична прогноза за 31 август – 6 септември
Любовен хороскоп за 31 август – 6 септември
Нумерологична прогноза за 29 август
Зимнина в края на август: Какво задължително да сложим в буркани
Сотирано пуешко със спанак и нахут
На Секновение на 29 август не се тръгва на път – 6 поверия
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Осъдиха Костадинов за дискриминация и проповядване на омраза срещу Паси
Varna Rock Adventure 2026 събра 24 000 евро за деца с тежки заболявания
Вдигнаха въздушната линейка заради пострадал лекар в Банско
Президентът обявява вицето си за изборите следващата седмица
"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Зеленски постави за цел Украйна да атакува Русия с по 1000 дрона всеки ден