Министърът на образованието Красимир Вълчев разкри, че финалните дати за предстоящите изпити ще бъдат обявени в понеделник. Най-вероятно държавните зрелостни изпити ще се проведат през първата седмица на юни, а националното външно оценяване – третата седмица на юни. Издаването на документите за кандидатстване във висшите училища няма да бъде забавено.
"Трябва да бъдем предпазливи в предстоящите седмици, дори да има подобрение в ситуацията. Не може да очакваме, че до седмици епидемията ще стихне. Това, което не може да се случи в дигитална среда, ще се проведе в класните стаи и в университетските аули". Това каза пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев.
Той поясни, че където има най-много кандидати за едно място, е удачно изпитите да се проведат на място, както е при медицината, например.
"Няма единна скорост на преподаване в различните училища. Със сигурност на изпитите ще се включва материал и от дистанционното обучение. Но ще подходим на принципа да включим по-малко материал".
Министър Вълчев допълни:
"Тази седмица близо 30 деца, които са в 7-и и 12-и клас, бяха в условията на карантина. По време на матурите и оценяването вероятно между 20 и 30 деца може да бъдат възпрепятствани да проведат изпити. Единият вариант е по същото време, но в други условия те да положат изпитите, другият вариант, особено за дванадесетокласниците, е да се явят на втора сесия в края на август".
Министърът заяви, че външното оценяване след 4-ти и след 10-и клас е необходимо за диагностика на резултатите, тъй като е важно да се анализират образователните дефицити на учениците.
Близо 75% от учениците определят дистанционното образование за по-интензивно в сравнение с присъствената форма.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Как Гърция създава „Кентавър“ - една от най-ефективните системи срещу дронове
Украйна търси с какво да замени Patriot заради постоянния дефицит на ракети
Кризата в Иран може да нанесе най-тежкия удар на страните от Персийския залив от 90-те
Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Мъж загина в пожар в столичния квартал "Васил Левски"
Късмет и успех за 6 китайски зодии на 20 март
Калин Стоянов сезира прокуратурата за натиск и злоупотреба от Иван Демерджиев
Иран екзекутира трима души, задържани за протестите срещу режима
Ясно е бъдещето на звездно дуо на Лудогорец
Марко Дуганджич отрязал още един клуб заради Левски
Сериозни проблеми мъчат Лудогорец
Добра и лоша новина за Левски
Левски получи двоен стимул в битката с Лудогорец за титлата
Голям проблем за Италия в битката за класиране на Мондиал 2026
Протеинова рецепта за вечеря за 30 минути
Време е за приказки!
Нумерологична прогноза за 19 март
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Жена загина прегазена от автобус във Варна
Без ток във Варна на 19 март 2026
Времето във Варна на 19 март 2026
Честваме паметта на светите мъченици Хрисант и Дария
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?