"Наблюдава се един хаос в това как продължава учебният процес, когато се открият носители на коронавируса от учители или ученици", каза пред БНР д-р Стойчо Кацаров, председател на Управителния съвет на Център защита правата в здравеопазването.
"Аз виждам риск не толкова от разпространението на коронавируса, а риск от хаоса в образованието и от самата организация.
Начинът, по който се организира поставянето под карантина в дадено училище, в един момент няма да се знае кой клас до къде е стигнал, защото един клас може да излезе под карантина няколко пъти", обясни още д-р Кацаров.
"Какъвто и протокол да се състави за поставянето на учител или дете под карантина, ако децата се поставят така безразборно под карантина само защото са били контактни, хаосът в образователната система ще е неизбежен, а децата ще имат една загубена година", категоричен е специалистът.
Не е било редно ръководството на 107 ОУ "Хан Крум" сами да си заплащат тестовете за коронавирус, коментира още д-р Кацаров.
"Това е работа на държавата. Възприетият процес е грешен по мое мнение. И това очаквам да го разберат скоро и от образователното и здравното министерство", каза експертът.
"Аз виждам два варианта – да преминат изцяло на онлайн обучение, докато се намери ваксина, другият е да третираме този коронавирус като грипа – който е болен, се лекува, а останалите си продължават да учат, без да бъдат карантинирани“, смята д-р Кацаров.
"Доказано е, че инфекцията протича по-леко при децата. Да, децата се връщат при по-възрастните си близки, но ние не можем да спрем разпространението на коронавируса, тъй като това е въздушно-капкова инфекция. Единственото е да се забави разпространението, но това има смисъл, ако се цели да не се натовари здравната система – случаят у нас не такъв", каза специалистът.
"А мерки за ограничаване се прилагат, ако имаме по 2000 – 3500 заразени седмично, а ние в момента сме три пъти по-малко", посочи още д-р Стойчо Кацаров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Супер Марио Галактика: Филмът“ дебютира с грандиозен успех в боксофиса
Русия разработи свои зенитни дронове, ефективни денем и при тихо време
Големи сделки тласкат към рекордна серия M&A пазара в Япония
Едно от последните убежища на фондовия пазар вече е в риск
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Бурята "Дейв" удари с ураганен вятър Швеция и остави десетки хиляди без ток
Тонове негодно месо: БАБХ разкри хладилни камери с плесен и ръжда в Соколово
Сладки великденски хлебчета с канела и стафиди
Цените на петрола отново растат заради конфликта в Близкия изток
Късмет и успех за шест зодии от китайския хороскоп на 7 април
Алавес и Осасуна с боево реми
Огромни главоболия за ЦСКА преди Вечното дерби с Левски
Черно море триумфира с титлата на Държавното по плуване
Взима ли го гранд? Шеф дойде на крака заради звезда на ЦСКА
Тежък удар за ЦСКА
Пече ли се сделка? Гранд с ключов ход за покупката на звезда на Левски
Марс преминава в Овен на 9 април – ставаме по-активни, но и спорещи
Декорирайте дома си за Великден бюджетно с тези 5 лесни идеи
Великденски яйца декорирани с ядливи цветя
Поверия за Страстната седмица
Знаци, че сте дехидратирани, дори да не сте жадни
Нумерологична прогноза за 6 април
Виц на деня - 6 април
Мачовете по ТВ днес (6 април)
Без ток във Варна на 6 април 2026
Времето във Варна на 6 април 2026
Започва Страстната седмица
Тъжна вест! Почина Михаил Белчев
Слънцето „изяде“ най-ярката комета на 2026 година
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация