Половината клас може се върне в училище на 4 февруари, а останалите да следят урока пред таблета вкъщи. Това е един от вариантите за големите ученици, който учители и експерти от МЗ и МОН ще обсъдят другата седмица.
Преди дни самият здравен министър проф. Костадин Ангелов съобщи, че има вероятност един клас да се дали на две. Според директори най-възможно е това да се случи сега е чрез т.нар. "хибридно" обучение, предава "Телеграф".
При него част от учениците са в клас, а другите следят всичко случващо се в часа пред таблета вкъщи. Едно от училищата, в което този модел се прилага и сега е 51 СУ в столицата. Неговият директор Асен Александров обясни, че в класическия вариант на "хибридното" обучение децата, които са вкъщи наблюдават класната стая и какво учителят пише на дъската. Малко училища обаче имат техника, която да позволява това. Ето защо схемата може да се приложи, но по не толкова удобен за ученици и учители начин.
Преподавателят ще идва в клас с лаптопа, а децата вкъщи виждат лицето му и чуват какво се случва в клас, обясни Александров. Сега по този начин върви и дистанционното обучение. Според директора тази схема на разделяне на класа е добра и би осигурила завръщане на по-голям брой випуски в училищата.
Според плановете на здравно министерство на училище от 4 февруари ще тръгнат три випуска – 7, 8 и 12 клас. Така в училищата ще присъстват 37.5 % от големите ученици. При разделяне на паралелките на половина, същият процент ще се запази като присъствие, но вместо три випуска в училище ще влязат шест, изчисли Асен Александров.
Според него учителите така или иначе ще имат присъствени и дистанционни часове в един ден. Те няма да имат време да се приберат до вкъщи за онлайн уроците, затова могат да носят лаптопа в клас, за да осъществят "хибридното" обучение.
В началото на другата седмица ще се вземе окончателно решение на какъв период да се редуват учениците. Засега надделява мнението това да се случва на две седмици, колкото е карантината за коронавирус, като се смята, че така би се намалила опасността от разпространението му в школата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Макрон назначи Давид Амиел за нов министър на бюджета
Унгария ще блокира всяко решение на ЕС за Украйна, докато не получи петрол по "Дружба"
Stellantis се сблъсква с проблем относно надеждността за 17 млрд. долара
ЦРУ и МИ6 надцениха Русия, чакайки Путин да превземе Киев за няколко седмици
Евтините батерии постепенно изместват изкопаемите горива като пикова мощност
"Митническият хаос" може да накара Европейския парламент да замрази сделката със САЩ
Църковен празник на 23 февруари: Палим свещ и молитвите са за семейството ни
Времето в понеделник: Сутрешни мъгли, дъжд и температури до 13 градуса
Хороскоп за 23 февруари: Финансови възможности, усилията водят до успехи
От Стара Загора до Париж: Баба Марта учи български деца да правят мартеници
Наш национал дебютира като титуляр при разгром
Спортът по телевизията днес, 23 февруари
Мачовете по телевизията днес, 23 февруари
И Джон Хигинс не успя да спре Джао Синтон към нова титла
Грандиозно, емоционално и с магия закриха Зимната олимпиада в Милано- Кортина
Баски шокираха Реал Мадрид на баскет и грабнаха Купата на Краля
Кекс с шоколад и канела
Киноа със сладък картоф
Нумерологична прогноза за 23 февруари
Таро карта за 23 февруари, понеделник
Дневен хороскоп за 23 февруари, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 февруари – 1 март
Испания е новият автомобилен център на Европа
Закриват зимните олимпийски игри в Милано-Кортина с грандиозно шоу във Верона
Спад: €11,7 млн. по-малко са пратили гурбетчиите у нас
Национална карантина в Кипар заради нови случаи на шап
Решено: Европа въвежда единни правила за ел. тротинетките
Аварийна ситуация в Каменар: Свлачище скъса колектор за отпадни води
Експерти коментират: Възможно ли е Земята да е единствената обитаема планета
Ново изследване сочи, че слънчевите изригвания може да са свързани със земетресенията
В мантията на Земята откриха мистериозни „потънали светове“
Повторното влизане на ракета е замърсило горните слоеве на атмосферата
На Балканите откриха термално езеро с дълбочина 127 м
Първият пилотиран полет до Луната от Аполо насам: Успешна генерална репетиция на Artemis II